Burdur-Hacılar Köyü taban merasında verim ve kalite üzerine gübrelemenin etkileri
The effects of fertilization on the yield and quality in the Burdur-Hacilar Village sole pasture
  1. Tez No: 475157
  2. Yazar: ALPARSLAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, 5 farklı azot (0, 3, 6, 9 ve 12 kg/da) ve 3 farklı fosfor (0, 5 ve 10 kg/da) dozlarının, doğal meranın ot verimi ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Burdur ili, Merkez ilçesine bağlı Hacılar köyünde 2014-2015 yıllarında iki yıl süre ile yürütülmüştür. Deneme, Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada kuru ot verimi, botanik kompozisyon, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF, NDF oranları, toplam sindirilebilir besin maddesi (TSBM), kuru madde tüketimi (KMT), sindirilebilir kuru madde oranı (SKMO) ve nispi yem değeri (NYD) incelenmiştir. İki yıllık ortalama sonuçlara göre, azot dozları artıkça kuru ot verimi, botanik kompozisyondaki buğdaygil oranı, ham protein oranı, ham protein verimi, TSBM, KMT, SKMO ve NYD artarken, baklagil oranı, diğer familyaların oranı, ADF ve NDF oranları azalmıştır. Fosfor dozlarındaki artışlar ise kuru ot verimi, baklagil oranı, diğer familyaların oranı, ham protein verimi, TSBM, SKMO ve NYD'ni arttırırken, buğdaygil oranı ve ADF oranı azaltmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, Burdur'da taban merada yüksek ot verimi ve kalitesi için 9 kg/da azot, 10 kg/da fosfor uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of nitrogen and phosphorus on forage yield and quality of rangelands in Burdur between 2014 and 2015 years. Five different N doses (0, 30, 60, 90 and 120 kg ha-1) and three different P doses (0, 50 and 100 kg ha-1) were applied in this research. This research was conducted in randomized block design with three replication. Hay yield, botanical composition, crude protein (CP), crude protein yield, acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), total digestible nutrient (TDN), dry matter intake (DMI), digestible dry matter (DDM) and relative feed value (RFV) were determined. Nitrogen applications significantly affected all components determined. According to results of two years, nitrogen applications increased hay yield, grass ratio in botanical composition, CP ratio, CP yield, TDN, DMI, DDM and RFV, while it decreased legume and other familias ratios in botanical composition, ADF and NDF ratios. Phosphorus applications increased hay yield, legume and other familias ratios in botanical composition, CP yield, TDN, DDM and RFV, while it decreased grass ratios in botanical composition and ADF ratios. According to results of this research, 90 kg ha-1 nitrogen application and 100 kg ha-1 phosphorus applications are recommended for high hay yield and quality in rangelands in Burdur.