Hacılar kapları üzerindeki motiflerin Anadolu kilim bezemelerine etkileri
The Effects of the motifs on the Hacılar pottery through Anatolia rugs adornment
  1. Tez No: 107256
  2. Yazar: VOLKAN UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Anadolu coğrafi konumu ve iklimsel özellikleri nedeni ile saplanabilen en erken dönemlerden başlayarak insanoğlunun arzu ettiği topraklar olmuştur. Anadolu topraklan üzerinde yerleşip, büyüyen ve kökleri farklı coğrafyalara uzanan pek çok uygarlığın kalıtları, şaşkınlık ve heyecan yaratan duygularla hala izlenebilmektedir. Çalışmamın konusuna kaynaklık eden, ilk ve ilkel örneklerinin Neolitik Dönemden kaynak aldığı düşünülen Hacılar seramik kaplanndaki bezekleri Anadolu kilimleri üzerindeki motiflere yansıdığını görebiliriz. Amaç, uzmanlık alanım olan günümüz Anadolu kilim motiflerinin bana çağrışım yaptığı Anadolu erken dönem seramik kapları üzerindeki bezeklerin, kilimlere nasıl düşüp, döküldüğüne küçük bir ışık yakabilmek, sanılarıma ortak bulabilme çabasıdır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Anatolia has been the land desired by humaribeing by means of geographical position and its climate features since the earliest recorded time. Many ruins of the ancient civilazitions which were born and grown up in Anatolia and spred though different countries has still been watched with the exlamations of surice and excitement. We have been able to see the moths on Hacılar ceramic potery which was supposed to be inherited from the Neoliric age has influenced the motife on Anatolion rungs. My aim is to clarify in what Anatolian motife on Anatolian earliest age ceramic pottery has influenced the motife on today's rags and my aim is also to find a mate for my efforts about rags.