Güneybatı Anadolu'da geç neolitik erken kalkolitik hacılar boyalı seramik geleneği
The hacilar painted pottery tradition of late neolithic early chalcolithic in Southwest Anatolia
  1. Tez No: 599008
  2. Yazar: SERHAT DEMİRÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RALF BECKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Güneybatı Anadolu'da Göller Yöresinde bulunan boyalı seramikler krem üzeri kırmızı ve kırmızı üzeri krem renkte boyanmıştır. Kaplarda kase, çömlek, bardak ve ayrışık formlar görülür. Bant, geometrik ve figüratif motifler görülen bu kaplarda bezeme serbest, panelli, çerçeveli ve rezerve olarak yapılır. Boyalı seramikler Burdur, Isparta, Antalya, Denizli, Afyonkarahisar ve Muğla illerinde görülür. Seramikler Geç Neolitik ve Erken Kalkolitik Dönem'e tarihlenir.
Özet (Çeviri)
Painted ceramics found in southwest Anatolia were painted in cream on red and red on cream colour. Bowl, jar, cup and unusual forms are seen in this wares. Strap, geometric and figurative motifs are seen in these vessels. Vessels decorated as free, paneled, framed and reserved. Painted ceramics are seen in Burdur, Isparta, Antalya, Denizli, Afyonkarahisar and Muğla. This ceramics are dated to the Late Neolithic and Early Chalcolithic.