Siyanür ve siyanür dışı çözücüler ile e-atıklardan metallerin kazanımı
Metal recovery from e-waste by cyanide and non-cyanide lixiviants
- Tez No: 475183
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ATA UTKU AKÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda yeni ve modern teknolojilerin gelişimi, elektronik ve elektrikli ürünlerin kullanım ömrünün azalmasına ve cep telefonları, televizyon, bilgisayar, dizüstü bilgisayar gibi e-atıkların artışmasına neden olmuştur. elektrikli ve elektronik atıklar içerdiği metalik değerlerin yanı sıra zararlı maddeler nedeniyle çevresel açıdan büyük risk oluşturmaktadır. Bu nedenle ekonomik açıdan değerli ve önemli birçok metalin kazanımı için geri dönüşüm teknolojileri geliştirilmektedir. Bu amaçla tez kapsamında, yüksek bakır, altın ve gümüş içeriğine sahip atık belleklerden (RAM) siyanür ve alternatif çözücü olarak iyodin kullanılarak altın kazanımı hedeflenmiştir. Bu tez çalışması sonunda atık RAM numunesinden siyanür liçi yapılarak %5 K/S oranı, %5 sodyum siyanür konsantrasyonu ve 48 saat liç süresi koşullarında %99,61 Au geri kazanılmıştır. Daha sonra iyodin liçi uygulayarak %10 K/S oranı, %1 oksidant (H2O2) konsantrasyonu, %1 iyodin konsantrasyonu ve 120 dakika liç süresi deney koşullarında %99,23 Au geri kazanımı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent years have seen huge developments in electronics and electrical products with the inception of new and modern technologies thus decreasing the life span of its products generating huge reservoir of e-waste such as mobile phones, television, computers, laptops etc. However, once these electronic and electrical products turns out to be a waste product there exists a potential risk of environmental problems as they contain in addition to several metal values, toxic chemicals. Therefore, recycling technologies are developed using especially hydrometallurgical methods to recover economically precious and other valuable metals. In this study, Recovery of gold from waste Random Access Memory (RAM) which contain that especially including high concentration of copper, gold and silver is aimed by using cyanide and iodine as alternative to cyanide. In the first stage of this study 99,61% of gold was recovered from the used RAM sample by using cyanide leaching under the leaching conditions of 5% S/L ratio, 5% sodium cyanide concentration and 48h leacing time. As an alternative to NaCN leaching, iodine leaching was carried out and 99,23% of gold was recovered under the leaching condition of 10% S/L ratio, 1% oxidant (H2O2) concentration, 1% iodine concentration and 2h leaching time.