Su kirliliğinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın oksidatif stres, genotoksisite ve besin kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of water pollution on oxidative stres, genotoxicity and food quality of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 475192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CALAPOĞLU, PROF. DR. HASAN KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zirai ve endüstriyel kirleticiler sucul ortamda gittikçe artmakta ve sucul organizmaların yapısına katılarak birçok değişikliğin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Sürekli kirleticilere maruz kalma ROS-aracılıklı oksidatif hasarı artırabilmektedir. Süperoksit anyonları, hidrojen peroksit, hidroksil, nitrik oksit ve peroksinitrit gibi serbest radikaller ile başlatılan oksidatif stres DNA, protein ve lipid gibi hücresel makro moleküllerde oksidasyona yol açarak hasar oluşturmaktadır. ROS-aracılıklı oksidatif hasar sucul hayvanlarda büyüme geriliği, anormal gelişme, embriyo, larva ve yetişkinlerin hayatta kalım süresi ile ilişkilidir. Çalışmanın amacı, Karacaören I (istasyon I) ve Çatak barajı (İstasyon II) göllerinde (Isparta, Türkiye) üretimi yapılan Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792) dokularında lipid, protein oksidasyonu ve DNA hasarının kirliliğe bağlı olarak değişebilen su kalitesi özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Şubat 2016'da, istasyonlardan O. mykiss kas dokusu, kan ve su örnekleri eşzamanlı olarak alındı. İki istasyondan alınan su örneklerinde ondört fizikokimyasal parametre belirlendi ve YSKYY'e (Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği) göre istasyonların su kalitesi seviyeleri belirlendi. Üretim çiftliklerinden alınan O. mykiss kas örneklerinde malondialdehit (MDA), protein karbonil (PC) seviyeleri ve comet tayini ile de kan örneklerinde eritrosit DNA hasarı seviyeleri belirlendi. YSKYY'ye göre II. istasyonun I. istasyona göre daha az kirli olduğu belirlendi. İstasyon I'den alınan O. mykiss kas dokusu örneklerinde MDA ve PC seviyelerinin istasyon I'den alınan O.
Özet (Çeviri)
Increased number of agricultural and industrial wastes enter aquatic environment and being taken up by aquatic organisms induce plural changes. Constant exposure to stressors may enhance ROS-mediated oxidative damage. Oxidative stress initiated by free radicals, such as superoxide anions, hydrogen peroxide, hydroxyl, nitric oxide and peroxynitrite, play a vital role in damaging various cellular macromolecules. These include DNA molecules, proteins and lipids. The ROS mediated oxidatif damage in a variety of aquatic animals has been associated with reduced growth, abnormal development and reduced survival of embryos, larvae and adults. The aim of the study is to determine the relationship between the water quality properties which can vary depending on pollution sources and the lipid, protein oxidation and DNA damage in farmed Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792) tissues in Karacaören I dam lake (station I) and Çatak dam lake (Station II) The O. mykiss muscle tissue, blood and water samples were obtained in two stations, on February 2016, simultaneously. In two stations, fourteen physicochemical parameters were measured in water samples and water quality levels determined by YSKYY (Surface Water Quality Management Regulation). Muscle tissue malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PC) levels, and grade of DNA damage in erythrocytes using comet assay were determined in O mykiss from two fish farms. According to physicochemical parameters, the station II were determined as less polluted than station I, according to YSKYY.