Su ve toprak tuzluluğunun Demre yöresi domates seralarında yetiştirme dönemi boyunca değişimi
Changing of waters and soil salinity during the growing period in Demre region tomato greenhouses
  1. Tez No: 133000
  2. Yazar: İLKER SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET SU VE TOPRAK TUZLULUĞUNUN DEMRE YÖRESİ DOMATES SERALARINDA YETİŞTİRME DÖNEMİ BOYUNCA DEĞİŞİMİ İlker SÖNMEZ Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa KAPLAN Aralık 2002, 103 sayfa Bu çalışma, Demre yöresi seralarında su ve toprak tuzluluğunun yetiştirme periyodu boyunca değişiminin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 28 seradan sulama suyu örnekleri, 0-20 cm ve 20-40 cm derinliklerden toprak örnekleri alınmıştır. Örneklemeler yetiştiricilik boyunca 3 farklı dönemde (Ekim 2001, Şubat 2002, Haziran 2002) yapılmıştır. Alınan su örneklerinde E.C., pH, Ca+2, Mg+2, Na+, C03“2, HC03”, Cl" ve B analizleri yapılmış; sodyum absorbsiyon oranı (SAR), % Na ve Sülfat + Nitrat hesaplanmıştır. Su örneklerine ait analiz sonuçları, kalite sınıflan ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Toprak örneklerinde ise E.C., pH, organik madde, % total azot, alınabilir fosfor, değişebilir potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, alınabilir demir, çinko, mangan ve bakır analizleri yapılmıştır. Topraklar hafif alkali ve çoğunlukla alkali özelliklere sahip olup, büyük çoğunluğu Kumlu Killi Tın ve Killi Tın bünyeye sahiptir. Aşırı kireçli, organik madde bakımından humusça fakir ve az humuslu, total azot bakımından iyi ve çok iyi, alınabilir fosfor değerleri yüksek, değişebilir potasyum düşük, değişebilir kalsiyum orta ve iyi, değişebilir magnezyum ise iyi olarak belirlenmiştir. Sera topraklarının genel olarak mikroelement içeriklerinden alınabilir demir ve çinko bakımından iyi, alınabilir mangan ve bakır bakımından ise yeterli olduğu söylenebilir. Su örneklerinin kaliteleri genellikle C2S1 ve C3S1 bulunmuştur. Sulama suyu örnekleri % Na, B, Sülfat+Nitrat yönünden sorunsuz, Cl bakımından ise bazı seralarda yüksek bulunmuştur. Su örneklerinin E.C. değerleri yüksektir. Sulama suyu örneklerinin elektriksel iletkenlik değeri ortalama 1171 umhos/cm olarak belirlenmiş, örneklerin EC içeriklerinin I. dönemde 1377 umhos/cm, II. dönemde 973 umhos/cm ve III. dönemde de 1 164 umhos/cm olarak değiştiği anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda yörede toprak örneklerinin elektriksel iletkenlik değerleri 0-20 cm derinlikte ortalama 5.10 mmhos/cm, 20-40 cm derinlikte 4.64 mmhos/cm olarak belirlenmiştir. Elektriksel iletkenlik değerleri her iki derinlikte de hafif tuzlu ve orta tuzlu sınıflarına girmektedir Toprak örneklerinin elektriksel iletkenlik değerleri I. örnekleme döneminde en yüksek değerde iken II. ve III. örnekleme dönemlerinde azalma göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Toprak tuzluluğu, su tuzluluğu, JÜRİ : Prof. Dr. Mustafa KAPLAN Prof. Dr. Ruhi BAŞTUĞ Öğr. G5r. Dr. Sahriye SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGING OF WATERS AND SOIL SALINITY DURING THE GROWING PERIOD IN DEMRE REGION TOMATO GREENHOUSES İlker SÖNMEZ M.Sc. in Soil Science Adviser: Prof. Dr. Mustafa KAPLAN December 2002, 103 pages This study was carried out to investigate the changing of water and soil salinity of greenhouses during the growing changing in the Demre region tomato greenhouses. For this purpose; water samples and soil samples from 0-20 cm and 20-40 cm soil dephts were taken from 28 greenhouses. The samplings were done three different terms during growing season (October 2001, February 2002, June 2002). In water samples, E.C., pH, Ca, Mg, Na, C03“2, HC03”, CI and boron analyses were carried out, and SAR, % Na and Sulphate + Nitrate were calculated. The results of water samples was determined to compare with quality of class. The analyses of E.C., pH, organic matter, % total N, available P, extractable K, Ca, Mg, available Fe, Zn, Mn and Cu on the soil samples were carried out. The soils of the region were found to be light alkalin and alkalin, mostly Sandy Clay Loam and Clay Loam textured, generally, extremely calcerous, poor and little humus in organic matter, sufficient N, P, Ca, Mg, low K, available Fe, Zn, Mn and Cu of the samples were sufficient level. The quality of water samples were found to be generally C2S1 and C3S1. It was found that the water samples were not problematic in periods of Na %, B and Sulphate + Nitrate, but the content of CI were high level in some greenhouses. The E.C. values of water samples were high level. It's determined that the average E.C. value of water samples was 1171 dS/cm and found that the E.C. values variation of water samples were changed as 1377 dS/cm in I. period, 973 dS/cm in II. period and 1 164 dS/cm in III. period. The result of this study, the E.C. of soil samples were found to be mean 5.10 mmhos/cm in 0-20 cm soil depht, 4.64 mmhos/cm in 20-40 cm soil depht. The E.C. values of the soil samples are participate light salinity and medium salinity class both of the dephts. As the E.C. of spil samples were the highest value in I. period, E.C. values of theirs decreased in II. and III. periods. KEY WORDS: Soil salinity, water salinity COMMİTTEE: Prof. Dr. Mustafa KAPLAN Prof. Dr. Ruhi BAŞTU? Öğr. Gör. Dr. Sahriye SÖNMEZ