Perlit yetiştirme ortamında farklı demir ve potasyum düzeylerinin domates bitkisinin verim ve kalitesi üzerine etkileri ile antalya yöresi topraksız kültür domates seralarının beslenme durumlarının belirlenmesi
The effect of different levels of potassium and iron applications on yield and quality of tomato in perlite medium and determination of the nutritional status of soilles medium tomato greenhouses in antalya region
  1. Tez No: 673204
  2. Yazar: FİLİZ ÖKTÜREN ASRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHRİYE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında potasyum ve demirin meyve kalitesi, verim ve bitkinin mineral beslenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla kurulan denemede perlit yetiştirme ortamında 3 potasyum (150, 300 ve 450 mg/kg) ve 3 demir (1, 2 ve 3 mg/kg) düzeyi uygulanarak domates yetiştirilmiştir. Deneme 4 tekerrürlü olarak kurulmuş ve tesadüf parselleri deneme desenine göre faktöriyel olarak planlanmıştır. Deneme sonucunda K*Fe interaksiyonunun verim ve kuru madde verimi üzerine etkileri önemli ve arttırıcı yönde olmuştur. Artan düzeylerde uygulanan K'un domates meyvelerinin suda çözünebilir kuru madde ve titre edilir asitlik içeriklerini arttırdığı; artan düzeylerdeki Fe uygulamalarının ise azalttığı; Uygulamaların meyve vitamin C içeriğini etkilemediği belirlenmiştir. Artan K uygulamaları meyve suyu pH'sını arttırmıştır. K ve K*Fe interaksiyonunun meyve eti sertliği üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Artan Fe uygulamaları toplam klorofil içeriğini arttırmıştır. K uygulamalarının yaprak N, Zn ve Cu içeriklerini arttırdığı; Fe uygulamalarının azalttığı saptanmıştır. K ve K*Fe interaksiyonunun yaprak K içeriği üzerine etkileri önemli ve arttırıcı yönde bulunmuştur. Artan Fe uygulamaları yaprak Fe içeriğini arttırmış, K uygulamaları ise etkilememiştir. K ve Fe uygulamalarının bitkinin Ca ve Mg içeriklerini düşürdüğü, P ve Mn içeriklerini ise etkilemediği belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, Antalya bölgesinde topraksız kültür sistemiyle yetiştirilen domates bitkilerinin beslenme durumları araştırılmıştır. Bu amaçla yetiştirme sezonunun ortasında yaprak ve su örnekleri alınmıştır. Alınan yaprak örneklerinin N içeriklerinin % 2.28-4.89, P içeriklerinin % 0.26-0.71, K içeriklerinin % 3.06-5.43, Ca içeriklerinin % 0.94-4.15, Mg içeriklerinin % 0.21-0.64, Fe içeriklerinin 79.8-193.2 mg/kg, Zn içeriklerinin 27.3-86.1 mg/kg, Mn içeriklerinin 32.81-225.73 mg/kg ve Cu içeriklerinin 6.94-69.16 mg/kg arasında değiştiği saptanmıştır. Sulama suyu örneklerinin % 58.3'ü C2S1 ve % 41.7'si C1S1 sınıfına girdiği belirlenmiştir. Sera sulama suyu örneklerinin tamamı SAR, % Na, Cl ve SO4-2 açısından sorun taşımadığı ve 1. sınıf sular olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. In the first part, the effects of potassium and iron levels on yield, some quality parameters and plant nutrition elements were investigated. In the experiment, three potassium levels (150, 300, 450 mg/kg) and three iron levels (1, 2, 3 mg/kg) were applied to perlite. The experiment was carried out according to the completely randomized design factorial with 4 replicates. Potassium*iron interaction had a significant effect on yield and dry matter yields. Titratable acidity and total soluble solid content were increased by increasing K applications and reduced by Fe applications. The effects of K and Fe applications were not significant on vitamin C. pH of fruit juice were increased by increasing K applications.