Fonolit işleme tesisi atıksuyunun koagülasyon ve flokülasyon yöntemleriyle arıtımı
Purification of wastewater of phonolite processing plant by coagulation and flocculation methods
  1. Tez No: 475215
  2. Yazar: DİLAN AĞIRTMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada farklı değerliklere sahip 2 farklı koagülant (demir (II) sülfat; FeSO4, demir (III) klorür; FeCl3) ve 3 farklı iyon yüküne sahip (anyonik; A-150, katyonik; 425 CA ve non-iyonik; N-100) yüksek molekül ağırlıklı (YMA) flokülant kullanımının fonolit işleme tesisi atıksuyundan bulanıklık giderimine olan etkileri yüksek asidik-yüksek bazik pH değerleri (pH 2.0-12.0) arasında zamana bağlı olarak (0-60 dakika) incelenmiştir. Ayrıca koagülant/flokülant ve flokülant/flokülant karışımlarının da bulanıklık giderimine olan etkileri tesis atıksuyunun doğal pH değerine yakın pH (pH 8.0±0.1)'da ve belirlenen koagülant/flokülant miktarlarında zamana bağlı olarak incelenmiştir. Koagülant ve flokülantlar varlığında gerçekleştirilen bulanıklık ölçümlerinde en yüksek bulanıklık giderim verimleri (yaklaşık >%98) pH 12.0'da elde edilmiştir. Belirtilen pH değeri dışında elde edilen sonuçlara göre bulanıklık giderim verimleri gerek ortam pH koşullarına gerekse zamana bağlı olarak değişirken; koagülasyon işlemlerinde en yüksek bulanıklık giderim verimi (~ %92.5) pH 8.0'da 160 mg/lt FeSO4 kullanımı ile, flokülasyon işlemlerinde ise en yüksek bulanıklık giderim verimi (~ %95.5) pH 2.0'da 1.50 mg/lt non-iyonik flokülant kullanımı ile elde edilmiştir. Belirlenen koagülant ve flokülant kullanım miktarlarında daha etkin bulanıklık giderimi amacıyla uygulanan koagülant/flokülant ve flokülant/flokülant karışımları ile gerçekleştirilen analizlerde (pH 8.0±0.1) ise sırasıyla; 80 mg/lt FeCl3 ve 0.50 mg/lt non-iyonik flokülant kullanımı ile yaklaşık %95'lik bulanıklık giderim verimi, 0.50 mg/lt katyonik flokülant ve 0.50 mg/lt non-iyonik flokülant kullanımı ile yaklaşık %86'lık bulanıklık giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using 2 different coagulants (iron (II) sulphate; FeSO4, iron (III) chloride; FeCl3) with different valencies and high molecular weight (HMW) flocculants with 3 different ionic charges (anionic, cationic and nonionic) on turbidity removal from wastewater of phonolite processing plant were investigated depending on the time period (0-60 min) between high acidic and high basic pH values (pH 2.0-12.0). In addition, the effects of coagulant/flocculant and flocculant/flocculant binary mixtures on turbidity removal were also investigated depending on the time period (0-60 min) using previously determined coagulant/flocculant amounts at natural pH value (pH 8.0±0.1) of the plant wastewater. In turbidity measurements performed in the presence of coagulants and flocculants, the highest turbidity removal efficiencies (approximately > 98%) were obtained at pH 12.0. According to the results obtained outside the specified pH value, the turbidity removal efficiencies varied depending on the ambient pH conditions and on the time; the highest turbidity removal (~ 92.5%) in coagulation processes were obtained at pH 8.0 with 160 mg/L of FeSO4 while the highest turbidity removal (~%95.5) in flocculation processes were obtained at pH 2.0 with 1.50 mg/L of non-ionic flocculant. In the analyses, using previously determined coagulant and flocculant amounts, performed with binary coagulant/flocculant and flocculant/flocculant mixtures for more effective turbidity removal (at pH 8.0±0.1); the turbidity removal efficiency of approximately 95% was obtained with the use of 80 mg/L FeCl3 and 0.50 mg/L non-ionic flocculant and the turbidity removal efficiency of approximately 86% was obtained with the use of 0.50 mg/L cationic flocculant and 0.50 mg/L non-ionic flocculant.