Topoğrafyadaki farklılıkların andik toprak özellikleri üzerine etkisi
The effect of topographic pattern on the andic soil properties
  1. Tez No: 475225
  2. Yazar: FADİME ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, topoğrafik karakteristiklerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında modellenmesi, toprak profillerinin tanımlanması, toprak örneklerinde analizlerin yapılması ve andik toprak özelliklerinin tespit edilmesi çalışmalarını kapsamaktadır. Topoğrafyanın andik özellikler üzerine etkisini olduğunu belirlemek için volkanik kül üzerinde oluşmuşüç farklı yükseklik sınıfı seçilmiş, 6 adet profil noktası belirlenmiştir. Sonuçlara bakıldığında kum kaba silt içeriği tüm profilllerde %30'dan yüksek çıkmıştır. Hacim ağırlığının tüm profilllerde 0,90 g/cm3'dan yüksek olduğu saptanmıştır. Toprakların fosfor tutma kapasitesi genel olarak %85'in üzerindedir. Soil survey (2014)'e göre andik karakter için gerekli olan amonyum oksalatta Al+1/2 Fe içeriği tüm profillerde %2 'den daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak üç farklı sınıf karşılaştırıldığında; arazi konumu, yükseklik ve bakının toprağın morfolojik özellikleri üzerine etkisi olduğu, çalışma alanın topoğrafik olarak sınıflandırılmasının andik karakter gözlemi için tek başına yeterli olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, modeling of topographic characteristics in Geographic Information Systems environment, identification of soil profiles, analysis of soil samples and determination of soil characteristics are included. To determine the effect of topography on andic characters, 6 profiles of three different height classes formed on the volcanic ash were determined. From the results, the sand silt content was higher than 30% in all profiles. It was determined that the volume weight was higher than 0.90 g / cm3 in all profiles. The phosphorus fixation capacity of soils is generally above 85%. According to the Soil survey (2014), the content of Al + 1/2 Fe in the ammonium oxalate required for the andic character was found to be lower than %2 in all the profiles. As a result, when three different classes are compared; It was determined that topographical classification of the study area was not sufficient for the monumental character observation that the land location, elevation, and impact on the morphological characteristics of the soil were insufficient.