Bitki aktivatörü uygulamalarının domateste polen oluşumu üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination the effect of plant activator applications on tomato pollen formation
  1. Tez No: 475226
  2. Yazar: FATHIA ALI AHMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada bitki aktivatör uygulamalarının domates polen oluşumu üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada daylos ve seyran domates çeşidi, bitki aktivatörü olarak da ISR-2000 ve Crop-Set kullanılmıştır. İlk çiçeklenme dönemde ilk uygulama yapılmış bundan sonra 14 gün ara ile toplam 3 defa sprey şeklinde bitkilere uygulama yapılmıştır. Uygulamalar bittikten sonra domates çeşitlerine ait olan çiçek tozu canlılıklarının, çimlendirme ve polen morfolojis incelenmiştir. Aynı zamanda bitki aktivatör uygulamalarının domates meyve kalitesine etkisi belirlenmiştir. Sonucta, bitki aktivatöri uygulamalarının polen canlılığı, polen çimlendirmesi ve polen morfolojine etkisi olmuştur. verim bitki aktivatörlerine göre farklılık göstermiştir. Canlılık ve çimlendirme ISR-2000 uygulamasında en yüksek bulunmuştur. Polen eni orani en yüksek değere sahip olan uygulama ISR-2000 olarak saptanmıştır.polen boyu oranı en yüksek değer sahip olan uygulama Crop-Set uygulaması olarak belirlenmiştir. Meyve kalitesini oluşturan ortalama meyve ağırlığı, ortalama kontrol, ISR-2000 ve Crop-Set uygulaması arasında farklılık gösteremmiş.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of plant activator applications on tomato pollen formation. For this purpose, daylos and seyran tomato varieties were used. ISR-2000 and Crop-Set were used as plant activators. The first application was made in the first flowering period and then spray application was applied to the plants 3 times in 14 days intervals. After the applications were finished, the flowers were analyzed for morphology of pollen, germination and also pollen viability. And at the same time, plant activator applications examined the effect of tomato fruit quality. In research result, the applications of plant activators were supper effected by pollen viability, pollen germination and pollen morphology. pollen viability and germination ISR-2000 was found highest in application than the other application. The Crop-Set application were increased. control application was the lowest. The application of ISR-2000 and Crop-Set according to the average fruit weight, fruit size. The result were that fruit quality has increased.