Toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında sağlık alanında kadın yöneticiler
Women managers in the context of gender roles
- Tez No: 475235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde yaşanan gelişmelerle kadınlar, çalışma yaşamında daha çok yer almaktadırlar. Ancak Türkiye'de toplumun ataerkil anlayışı ve toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak üst düzey yönetici kademelerinde yeterince kadın lider bulunmamaktadır. Liderliği her disiplin kendi açısından tanımlar ve toplumsal kültür, bilgi ve bakış açısına göre farklı anlamlar yükler. Yönetim kademesindeki faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için önemli olan, yöneticilerin liderlik özelliklerini sürdürebilmeleri ve yönetimde kadın erkek eşitliğine özen gösterilmesidir. Bu çalışmanın amacı, sağlık alanında yer alan kadın ve erkek yöneticilerdeki liderlik bulgularını kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet perspektifinde açıklayarak, liderlik özelliklerinde kadın erkek farkını ortaya koymaktır. Bu kapsamda öncelikle liderlik, kadın liderliği, ataerkillik, cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları açıklanmış ve asıl araştırmaya temel oluşturacak diğer bir çalışma ile Türkiye'de üniversite hastanelerindeki yönetici sayılarına yer verilmiştir. Sonrasında bir nitel veri toplama tekniği olan derinlemesine görüşme tekniği ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yönetim kademelerinde yer alan başhekim yardımcılığı ve müdürlük yapan 11 kadın 11 erkek olmak üzere toplam 22 kişi ile görüşülmüştür. Elde edilen bulgular feminist kuramlar çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırmamızın bulguları göstermektedir ki; toplumsal cinsiyet ve aterkil anlayışın etkileri yönetim kademelerinde de görülmektedir. Kadın ve erkek katılımcıların, ataerkil anlayışın hakim olduğu toplumsal yapılarda, kadınların çalışma yaşamının olumsuz etkilendiği ve lider olmasının zorlaştığı konusunda hemfikir olduğu tespit edilmiştir. Toplumsal algı, kadının kendini algılayışını da etkilemekte, kadınlar kendilerini öncelikli olarak bir eş ve bir anne olarak görebilmektedirler. Ancak araştırmaya katılan tüm erkek ve kadın yöneticiler, liderliğin cinsiyetinin olmadığını, yönetsel başarının kişinin kendi çaba ve isteği ile gerçekleşebileceğini ifade etmişlerdir. Toplumda her alanda olması gerektiği gibi iş yaşamında da kadın erkek eşit olmalıdır. Bu toplumsal algı ile kadınlar yönetimde daha çok söz sahibi olabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
With recent developments women are more involved in working life. However, depend on patriarchal understanding of society and gender roles, there are not enough female leaders in the senior manager levels in Turkey. Every discipline defines leadership its own point of view and it had carries different meanings according to social culture, knowledge and perspective. In order to managerial activities to be carried out healthy manner, its essential managers have leadership qualities and gender equality must be ensured in management Aim of this study is reveal to difference between men and women' leadership styles by explaining findings of men and women managers in health care system in terms of women's studies and gender perspective. In this context, firstly the concepts of leadership, women leadership, patriarchy, sex and gender are explained and with another study that will make base for actual research including number of managers of university hospitals in Turkey was carried out. Turkey featured results of the study that carried out among managers of university hospital in Turkey. Subsequently, interview was conducted with a qualitative data collection method, in-depth interviewing technique for total of 22 people, 11 female and 11 male, who served as assistant chiefs and managers at management levels of Akdeniz University Hospital. Results are interpreted in the context of feminist theories. According to the results, negative effects of gender and patriarchal understanding are also seen in managerial levels and women's job life can be negatively affected. It has been found that male and female participants agree that in social structures where patriarchal understanding prevails, working life of women is adversely affected and it is difficult to become a leader. Social perception also affects women's self-perception, and women can see themselves primarily as a partner and a mother. But both male and female managers participant of our survey stated that leadership is not about gender, but that managerial success can be achieved with his or her own efforts and desires. Men and women in business must be equal as should be in every area in society. With improvement of society's perception, women will have more say in management.