Hukuki pragmatizmin temel unsurları
Main elements of legal pragmatism
  1. Tez No: 475234
  2. Yazar: FURKAN KARARMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada hukuk pragmatizmi kuramı, kuramsal temelleri ve uygulama önerileri çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle hukuk pragmatizminin felsefedeki kökleri ortaya konulacaktır. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış bir bilgi felsefesi kuramı olan pragmatizmin temel önermeleri ele alınarak hukuk pragmatizmini de şekillendirmiş olan bu felsefi kuram, çalışmanın amacına uygun olacak şekilde özetlenmiş olacaktır. Bunun ardından ABD hukuk tarihinde gündeme gelmiş olan kuramsal yaklaşım ve tartışmalar kısaca ele alınacaktır. Böylece hukuk pragmatizminin ortaya çıkış sürecinin tarihsel arka planı da özetlenmiş olacaktır. Sonrasında, pragmatizmin ve hukuk pragmatizminin içinde geliştiği fikri ortam olan Metafizik Kulübü ve kulübün üyelerinin hukuk pragmatizmi bakımından önemli olan görüşleri belirtilecektir. Hukuk pragmatizminin kurucuları olan Oliver Wendell Holmes ve John Dewey'in pragmatik yaklaşımlarının ana hatlarının belirtilmesi ile ilk bölüm tamamlanmış olacaktır. Çalışmanın esasına girilecek olan ikinci bölüm, hukuk pragmatizminin genel özelliklerinin, hukuk kuramı alanındaki konumunun ele alınması ile başlamaktadır. Böylece hukuk pragmatizminin hukukun büyük kuramları denilebilecek olan Doğal Hukuk ve Hukuki Pozitivizm kuramları ile ilişkisi ortaya konulmuş olacaktır. Bunun ardından hukuk pragmatizminin esasları başlığı altında, bu hukuk kuramının temel tezleri incelenecektir. Hukuk pragmatizminin temel tezleri olan araçsalcılık, bağlamsalcılık, anti-temelcilik ve perspektivizm tezlerinin ele alınıp açıklanmasından sonra yirminci yüzyılda ortaya çıkmış olan pragmatist hukuk akımları değerlendirilmeye alınacaktır. Hukuki Realizm Akımı, Sosyolojik Hukuk Bilimi Akımı, Eleştirel Hukuk Çalışmaları Hareketi, Feminist Hukuk Çalışmaları Hareketi ve Hukukun Ekonomik Analizi yaklaşımının pragmatik karakterleri incelenecek ve hukuk pragmatizminin esasları bakımından bu akımların birer değerlendirmesi yapılacaktır. Hukuk pragmatizmi akımı dahilinde, yargıcın rolü, hukuk öğretimi ve hukuki akademik çalışmalar konusunda ortaya konulmuş eleştiri ve öneriler doğrultusunda son olarak bu kuramın uygulama önerileri ortaya konularak çalışma tamamlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the theory of legal pragmatism will be examined in the framework of its theoretical foundations and practical implications. In the first part of the study, philosophical roots of the legal pragmatism will be revealed. These roots are in pragmatism. Pragmatism, which shaped the basic propositions of legal pragmatism, is an epistemological theory that emerged in the late nineteenth century. Pragmatism will be summarized as appropriate for the purpose of the study. Then, the theoretical approaches and debates that have come to the fore in the history of US law will be briefly discussed. Thus the historical background of the emergence of legal pragmatism will be summarized. Later, the views of the members of the Metaphysical Club -which was the ideological environment within which philosophical pragmatism and legal pragmatism developed- will be expressed to the extent that they influenced legal pragmatism. The first chapter will be completed with the outlines of the pragmatic approaches of Oliver Wendell Holmes and John Dewey, the founders of legal pragmatism. The second chapter, which constitutes the essence of the study, begins with the examination of the general features of legal pragmatism and its position in the field of legal theory. Then, under the heading of the theses of legal pragmatism, the basic theses of this legal theory will be examined. These theses are instrumentalism, contextualism, antifoundationalism and prespectivism. After discussing and explaining these theses, the pragmatist legal movements that emerged in the twentieth century will be evaluated. The pragmatic characteristics of the Legal Realism, Sociological Jurisprudence, Critical Legal Studies, Critical Feminist Scholars and Economic Analysis of Law will be examined and evaluated in terms of the theses of legal pragmatism. The study will be finalized by remarking the pragmatic criticisms and suggestions about the judiciary role, legal education and legal scholarship.