Türkiye'de iç hat yolcu taşımacılığında rekabet analizi
Competition analysis on the Turkish domestic air transportation
- Tez No: 475239
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türkiye iç hat havayolu taşımacılığında rekabetin giderek arttığı görülmektedir. Özellikle 2003 serbestleşmesiyle havacılıkta rekabetin başka bir boyut kazandığı görülmektedir. Dünya ortalamalarının üzerinde gelişme gösteren Türk hava taşımacılığında havayolu işletmelerinin rekabetini etkileyen dahili ve harici birçok faktör vardır. İç hat havayolu taşımacılığında faaliyet gösteren havayolu işletmelerinin bu rekabet koşulları karşısında izledikleri rekabet stratejileriyle rekabet avantajı yakalamak istedikleri gözlemlenmiştir. Bu çalışmada Türkiye iç hat havayolu taşımacılığında endüstri koşulları incelenerek havayolu işletmelerince izlenen farklı rekabet stratejilerinin sebebi ve hizmet sürecine etkileri sunulmuş; işletmelerin uyguladıkları temel stratejiler akademik ve işletme düzeyinde ele alınarak teori uygulamadaki karşılıklarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that the competition of Turkish domestic air transportation gradually increases day by day. Especially, after deregulation of 2003, competition bring a new dimension to airlines. There are lots of different internal and external factors which affect airlines competition in Turkish air transport industry that is improved above - average value of the world. Therefore, it also seems that all airlines which perform domestic flights make effort in order to take advantage by their competition strategy in air transportation industry in Turkey. In this study, it is investigated - presented reasons of different airlines competition strategy and impressions of service process by reviewing Industrial conditions of Domestic Air Transportation in Turkey afterwards, implented basic strategy of airlines is examined in detail by means of academical and business perspective and explanined with their equivalent of theoretical ipmlementation.