Firmaların kira sertifikası (sukuk) veya klasik bono ihraç etme nedenlerinin kısmi ayarlamalar metodu ile incelenmesi
An investigation of the reasons for companies issue sukuk or conventional bond using partial adjustment models
  1. Tez No: 475238
  2. Yazar: DURAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Firmalar faaliyetlerini devam ettirmek ve planladıkları yatırımları gerçekleştirebilmek için gerekli olan finansmanı özkaynaklarından, borçlanma yoluyla veya sukuk ve bono gibi borçlanma senetleri ihraç ederek sağlarlar. Firmalar için en uygun olan borçlanma aracının seçimi finansman maliyetleri açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada, firmaların borçlanma araçlarından sukuk veya bonoyu tercih nedenleri araştırılmaktadır. Araştırmada, firmaların sukuk veya bono ihraçlarının karlılık, maddi duran varlıklar, firma büyüklüğü, büyüyebilme olanakları ve borç dışı vergi kalkanı değişkenleri ile ilişkisi, dengeleme teorisi (trade-off theory) ve finansal hiyerarşi teorisi (pecking order theory) üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın analiz kısmında, muhasebesel işleyişi diğer sektörlerden farklı olan, finans sektöründe yer alan firmalar araştırmamıza dâhil edilmemiştir. Sukuk veya bono ihracının en çok olduğu ülkeler arasından seçilmiş yedi ülke üzerinde analiz yapılmıştır. Sukuk veya bono ihraç eden firmaların borçlanma oranları ile değişkenler arasındaki ilişki, kısmi ayarlamalar modeli ile Fark-GMM ve Sistem-GMM ekonometrik yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir: Bono ihraç eden firmaların daha hızlı borç kullanmaktadır. Bono ihracında, borcun kapatılması sukuka göre daha hızlıdır. Bonoda borçlanma artışının firma karlılığını azaltıcı etkisinin daha az olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bono ihraç eden firmaların büyüklüğü arttıkça daha fazla bono ihraç edebildikleri gözlenmiştir. Firmaların sahip oldukları maddi duran varlıklarının çok olmasının firmaların borçlanabilmelerine etkisinin daha fazla olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies obtain the funds needed to continue their operations and to achieve their planned investments through equity capital or through the issuance of sukuk and bonds. Choosing the most appropriate debt instrument in terms of costs is among the most important decision making processes for the companies. The present search puts forth the reasons why companies choose sukuk or conventional bond as debt instruments. The relationship between the issuance of bonds and sukuk with profitability, non-debt tax shield, profit, size and growth have been analyzed by using the pecking order and the trade-off theories. Firms operating in finance sector are not included in the analysis section as the accounting practices of the firms in the finance sector are different from the ones in the other sectors. The analysis is based on seven countries chosen among those which have the highest sukuk and conventional total bond issue size. The relationship between the debt ratio of the companies issuing sukuk or conventional bond and their variables is assessed using partial adjustment models, Difference-GMM and System-GMM. The results of the study can be summarized as follows: Firms issuing bond increase their debt faster. Retiring debt is quicker in conventional bond than in issuing sukuk. With bond issuance the increase in debt has a less negative impact on the firm's profitability. Moreover, it is observed that the greater the size of firm issuing bond, the higher the volume of the bond it issues. Companies which own more tangible fixed assets can borrow more than other firms.