Modelling of equilibrium sorption and fixed-bed desorption for benzene and toluene at super critical conditions
- Tez No: 47524
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada benzen ve toluen maddelerin aktif kömür üzerinde süperkritik karbon diyoksitten yüzeye emilme için yayınlanmış veriler, hal denklemi üzerine oturtulmuş, fagasiteye bağlı süperkritik yüzeye emilme denge isotermini hem benzen hem de toluen için geliştirmek amacıyla laûlanılmıştır. Bu geliştirilmiş yüksek basınç yüzeye emilme isotermleri, yüzeye yükleme verilerinin aradeğerlemesine ve dışdeğerlemesine imkan verir. Benzen ve toluen maddelerinin karbon üzerinde denge yüklemelerinin sıcaklığa, basmca, yoğunluğa ve mol kesirine bağlılığı gösterilmiştir. Bu süperkritik yüzeye-emilme denge isotermlerinin, sabit-yatak, süperkritik-akışkan destekli desorblanma işleminin (süperkritik akışkan ile yenileme) de\animlerini ve başanmmı araştırmak için, sabit yatak desorblanma kolonu için dağıtılmış-değisken modeli geliştirilmiştir. Model değişkenleri (katı-akışkan kütle aktarım katsayısı, eksenel saçınım katsayısı, süperkritik akışkan faz yoğunluğu) bulunan ilintilerden ve Peng-Robinson hal denMemininin sıcaklığa, basmca ve bileşime bağh olarak kuüanılmasından bulunmuştur. Gerekli termofiziksel özellikler (sonsuz-seyreltik ikili moleküler yayınım katsayısı, yüksek basınç yoğunluğu, Knudsen yayınım katsayısı, etkin yayınım katsayısı) güvenilir tahmin teknMerinin de sıcaklığa, basmca ve bileşime bağh olarak kuüanılmasından hesaplanmıştır. Model değişkenlerin sıcaklığa, basmca ve bileşene bağlılığı da gösterilmiştir. Süperkritik yüzeye-emilme isotermleri, sabit-yatak süperkritik desorblama kolonu modeline bağlanmıştır. Bu modeli kullanarak, sıcaklığın, basmcm, ilk karbon yüMemelerinin ve desorblama kolonu değişkenlerin (yatak uzunluğu, çözücü hızı) benzen ve/veya toluen ile doymuş aktif-kömürün yenilenme verimine etkisi araştırılmıştır (hem tek bileşenli, hem de ikili bileşenli süperkritik desorblanma). Bu model, basmca bağh en iyi yenileştirme sıcaklığın ve yüksek basınç (yüksek yoğunluk) tercihli yenileştirme gibi deneysel olarak bulunmuş olguların nicel kestirimlerine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the literature data available for the equilibrium adsorption of benzene and toluene from supercritical carbon dioxide on activated carbon are used to develop the individual equation-of-state-based, fugacity-dependent supercritical adsorption-equilibrium isotherms for benzene and toluene. These high-pressure adsorption isotherms allow interpolation or extrapolation of the adsorbent-loading data. The temperature, pressure, density, and mole-fraction dependence of the equilibrium carbon loadings of benzene and toluene are demonstrated. In order to investigate the effects of these supercritical-phase adsorption-equilibrium isotherms on the dynamics and performance of the fixed-bed supercritical-fluid-aided desorption process (supercritical-fluid regeneration), a distributed-parameter model for the fixed-bed desorber is developed. The model parameters (solid-fluid mass-transfer coefficient, axial-dispersion coefficient, supercritical-fluid phase density) are evaluated from available correlations and using the Peng-Robinson equation-of-state as temperature, pressure, and composition dependent. The required thermophysical properties (infinite- dilution binary molecular-diffusion coefficient, high-pressure viscosity, high-pressure density, Knudsen diffusivity, effective diffusivity) are calculated using reliable estimation techniques as temperature, pressure and composition dependent as well. Temperature and pressure dependence of the model parameters and the thermophysical properties are also demonstrated. The supercritical-phase adsorption isotherms are incorporated into the fixed-bed supercritical-desorber model. Using this complete rigorous model, the effects of temperature, pressure, initial carbon loadings, and various desorber-column parameters (bed length, solvent velocity) on regeneration efficiency of the activated-carbon bed saturated with benzene and/or toluene are investigated (both single-component and binary supercritical desorption). The rigorous model enables qualitative prediction of various experimentally observed phenomena, such as the presence of pressure-dependent optimal regeneration temperatures and high-pressure (high-density) favored regeneration.