Yaş incirin nem desorpsiyon karakteristiklerinin belirlenmesi, ince tabaka halinde güneş enerjili kurutucular ile kurutulması, desorpsiyon izotermleri ve kuruma davranışının modellenmesi
Determination of moisture desorption isotherms of figs, investigation of drying by solar dryers in thin layers modeling of desorption isotherm and drying behaviour
  1. Tez No: 131716
  2. Yazar: CAN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YALDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET YAŞ İNCİRİN NEM DESORPSİYON KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ, İNCE TABAKA HALİNDE GÜNEŞ ENERJİLİ KURUTUCULAR İLE KURUTULMASI, DESORPSİYON İZOTERMLERİ VE KURUMA DAVRANIŞININ MODELLENMESİ Can ERTEKİN Doktora Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Osman YALDIZ 2001, 220 Sayfa Bu çalışmada, incirin desorpsiyon özellikleri saptanmış ve bu davranışı açıklayan en uygun model mevcut modellerin karşılaştırılması ile belirlenmiştir. İncirin güneş enerjili kurutucular ile kurutulma olanakları araştırılarak en uygun kurutma koşulları bulunmuştur. Ayrıca kurutma işlemi sırasındaki nem içeriğinin önceden kestirilebilmesi için uygun model ortaya konmuştur. Desorpsiyon izotermleri incirin 9 farklı bağıl nem ve 5 farklı hava sıcaklığı koşullarına sahip ortamlarda saptanmıştır. Bağıl nem % 9.32 ile % 97.59 arasında farklı doymuş tuz solüsyonlarının kullanılması ile değişirken, 20, 40, 50, 60 ve 70 °C sıcaklıklar kurutma fırınında sağlanmıştır. Bu deneylerden elde edilen veriler aracılığı ile literatürde mevcut 43 model karşılaştırılmış ve en uygun model istatistiksel verilere dayanılarak belirlenmiştir.İncir bir güneş enerjili hava ısıtıcı ve kurutma odasından oluşan güneş enerjili kurutucuda ince tabaka halinde kurutulmuş, kurutma odasından geçirilen hava hızı 0.5, 1.0 ve 1.5 m/s olacak şekilde değiştirilmiştir. Ayrıca denemelerin 2 yıl 6'şar kez tekrarlanması ile farklı kurutma havası koşullan sağlanmıştır. Böylece kurutma işlemine kurutma havası hızı ve sıcaklığının da etkileri saptanmıştır. Deneysel verileri açıklamak için 13 farklı model karşılaştırılmış ve uygun model bulunmuştur. Hız ve sıcaklığın kuruma davranışına etkileri çoklu regresyon ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, incirin desorpsiyon davranışını açıklamak için kullanılabilecek en uygun model Geliştirilmiş GAB modelidir. Bu modelin hata kareler ortalaması (RMSE) çalışma koşullarına göre 0.01560 ile 0.02478 ve khi-kare 0.00073 ile 0.00184 arasında değişmiştir ve küçük bir hata ile denge nem içeriğinin tahmininde kullanılabilir. Güneş enerjili kurutucularda incirin kurutulması için gerekli süre sererek kurutmaya kıyasla %60 oranında kısaltılabilmekte, daha kaliteli ürün eldesi mümkün kılınmaktadır. Bunun yanında kurutucularda çalışırken kurutma süresinin kısaltılması anlamında 1.0 m/s kurutma havası hızının uygun olduğu söylenebilir. Güneş enerjisi ile ince tabaka kurutmada ürünün nem içeriği Verma ve ark. modeli ile tahmin edilmiş, ortalama hata kareler ortalaması değeri (RMSE) 0.00669 olarak hesaplanmıştır. Bu modele kurutma havası sıcaklığı ve hızının etkileri de eklenerek çalışma koşullan içerisinde ürün nem içeriğinin herhangi bir kuruma anında belirlenebilmesi sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: incir kurutma, desorpsiyon izotermleri, sorpsiyon modelleri, güneş enerjisi ile kurutma, ince tabaka kurutma, kurutma modelleri JÜRİ: Doç.Dr. Osman YALDIZ Prof.Dr. Aziz ÖZMERZİ ProfDr. Musa AYIK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF MOISTURE DESORPTION ISOTHERMS OF FIGS, INVESTIGATION OF DRYING BY SOLAR DRYERS IN THIN LAYERS, MODELING OF DESORPTION ISOTHERMS AND DRYING BEHAVIOUR CanERTEKİN PhD Thesis, Department of Farm Machinery Adviser: Assoc.Prof.Dr. Osman YALDIZ 2001, 220 Pages In this study, desorption characteristics of figs were determined and the best describing sorption model was found by comparing the available models. Solar drying possibilities were investigated for determination of the most suitable drying conditions. In addition to this, suitable drying model was found to predict moisture content of the fig during drying process. Desorption isotherms were found at nine different relative humidity and five different air temperatures. While relative humidity changed between 9.32 % and 97.59 % by means of saturated salt solutions, temperatures were 20, 40, 50, 60 and 70 °C obtained by drying oven. These experimental data were compared by different 43 model and the best describing model was found by evaluation of statistical data. Fig were dried in thin layers in solar dryer consisting of solar air heater and drying chamber. Drying air velocity were fixed to 0.5, 1.0 and 1.5 m/s and also different drying air temperatures were obtained by replication of the experiment six times in two myear drying season. Thus, the effect of drying air temperature and velocity were determined. 13 different drying model were compared to explain experimental data and the best model was found. The effect of drying air temperature and velocity was investigated by multiple regression technique. According to the results, the best model for describing sorption behaviour of fig was the Modified GAB model and it also could be used to estimate equilibrium moisture content of the fig. While the RMSE values were changed between 0.01560 and 0.02478, Khi-square chaged between 0.00073 and 0.00184. Drying time could be reduced about 60% by using controlled solar energy instead of natural sun drying. Thus, lower energy consumption but higher product quality could be achieved. Moreover, the most suitable drying air velocity is 1.0 m/s through the material. Thin layer solar drying curve could be estimated by Verma et al. model with the RMSE value of 0.00669. The effect of drying air temperature and velocity were investigated on this model. It could be used for calculations. KEY WORDS: fig drying, desorption isotherms, sorption models, solar drying, thin layer drying, drying models COMMITTEE: Assoc.Prof.Dr. Osman YALDIZ ProfDr. Aziz ÖZMERZİ ProfDr. Musa AYIK