Yerel halkın Kaleiçi kültür turizmi potansiyeline ilişkin algıları
Perception of the potential of local residents cultural tourism in Kaleiçi
  1. Tez No: 475261
  2. Yazar: ALTAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞAH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son zamanlarda insanlar, klasikleşen deniz-kum-güneş turizminin dışına çıkarak farklı turizm türlerine yönelmişlerdir. Kültür turizmi de bu turizm türleri arasında ön planda yer almaktadır. Tarihi ve konumu nedeniyle Türkiye, kültür turizmi açısından zengin kaynaklara sahiptir. Bu sebeple, kültür turizmi üzerinde araştırmalar ve çalışmalarda artış göstermektedir.“Yerel Halkın Kaleiçi Kültür Turizmi Potansiyeline İlişkin Algıları”başlıklı yüksek lisans tez çalışmasının temel amacı Antalya ili Kaleiçi Bölgesi'nin yerel halk açısından Kültür Turizmi bağlamında tanınırlığını ölçerek, sürdürülebilir turizmin önemli bir basamağı olan kültür turizminin bu bölgede devamlılığını sağlamaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde konuyla ilgili kavramlar üzerinde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise analiz kısmına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde analizler SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Science) paket programında analiz edilmiştir. Frekans ve yüzde analizlerinden ve standart sapma ile ortalama hesaplamalarından faydalanılmıştır. İfadelerin güvenirliği için Cronbach's Alpha'dan yararlanılmıştır. Gruplar arası farklılıkların ölçülmesi amacıyla parametrik analiz tekniklerinden bağımsız örneklem T-testi ve tek yönlü ANOVA testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
People recently tend to experience different types of tourism instead of typical sea-sand-sun tourism. Cultural tourism as one of these tourism types remains at the forefront of this new trend. Due to its historical and geographical position Turkey has rich resources with regards to cultural tourism. This study titled as“perception of the potential of local residents cultural tourism in Kaleiçi”aims to measure recognisability of Antalya, Kaleiçi region in terms of local people and their attitudes to cultural tourism as well as providing continuance is sustainable tourism. The three-part study, the first and second part includes the literature reviews about the concepts in the third and final section methodology and the results of the research were given. In the third part, analysis is carried out by using, SPSS 18.0 and frequency, standart deviation, mean,percentile has been used. As fort he reliability of statements Cronbach Alpha has been used. Parametric analysis techniques like one way ANOVA, T-testi were used for measuring the difference between the groups.