İttifak kuramları bağlamında Dürzîlerin Ortadoğu siyasetindeki yeri
The place of Druzes in Middle East politics in the context of alliance theories
- Tez No: 475274
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİRE ESRA ÇAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Dürzîlerin Ortadoğu siyasetindeki yerini, ittifak kuramları çerçevesinde ele almaktır. Araştırmanın ilk bölümünde, ittifak kuramlarının kökenlerine değinilip realizm ve neorealizm incelenmiş, ardından ittifak kuramları Dürzîlerin yaptığı ittifak tercihleri çerçevesinde ele alınmıştır. Çoğunlukla bağımsız devletler ile örneklendirilen ittifak kuramları, bağımsız bir devlet olmayan Dürzîler ile birlikte incelenerek kurama katkıda bulunmaya çalışılmıştır. Dürzîlerin yaptığı ittifak tercihlerinin, kuramın alt başlıkları olan güç dengesi, tehdit dengesi ve ardıncılık yaklaşımları çerçevesinde yoğunlaştığı görülmüştür. Dürzîlerin Ortadoğu coğrafyasında fazla tanınmayan bir topluluk olması dolayısıyla kökenlerine değinilmiştir. Bu bağlamda Şiilik, İsmailîlik ve Fatımi Devleti ele alınmıştır. Ayrıca, Dürzîlerin bulunduğu coğrafyanın ve etnik kökenlerinin, politikalarına etkisi tartışılmıştır. Dürzî topluluğunun yoğun olarak bulunduğu Lübnan, Suriye ve İsrail'deki durumları ayrı ayrı incelenmiştir. Söz konusu üç ülkenin içindeki Dürzî topluluklarının ittifak kuramları bağlamında siyasi davranışları ele alınmıştır. Ayrıca üç ülkenin içinde azınlık halinde bulunan Dürzîlerin birbirleriyle bağlantılı bir şekilde hareket edip etmediği ele alınmıştır. Araştırma hem ittifak kuramlarının bağımsız olmayan bir topluluğu incelemesi açısından, hem de bilinirliği az olan Dürzîleri ele alması bakımından özgün bir çalışma ortaya koymaya çalışmıştır. Bu araştırma söz konusu veriler ışığında, Ortadoğu siyasetinin dinamik yapısı içerisinde Dürzîlerin önemli siyasi rolü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to discuss Druze's place in the Middle East politics within the framework of alliance formation. In the first part of the study, origins of alliance formation was touched upon, realism and neorealism was analyzed and subsequently alliance formation was discussed within the framework of Druze's alliance preferences. The alliance formation is mostly exemplified with independent states thus, study of alliance formation of Druzes, a sect without an independent state, contributes to the theory. The alliance preferences of Druzes was observed to be in accordance with the subtopics of the theory such as balance of power, balance of threat and bandwagoning. The origins of Druzes was mentioned since Druzes remain as a lesser-known sect in the Middle East. In this context, Shi'ism, Ismailism and Fatimid dynasty were discussed. Furthermore, influences of the geography where the Druzes live and the influences on their politics from their ethnic origins were discussed. Druze's status in Lebanon, Syria and Israel, where large Druze populations live, were separately analyzed. Druze communities' political behavior in the aformentioned countries was discussed in the context of alliance formation theory. Besides, whether or not the Druze miniorities in all three countries act in coherence was studied. This research is an original work in terms of both discussion of alliance formation of a non-independent society and consideration of lesser known Druzes. In the light of the mentioned data, this study displays that Druzes play an important role of in the dynamic structure of Middle East politics.