Türkiye – Arnavutluk ilişkilerinde kimlik ve ötekilik söylemi: Süreklilik/değişim
Discourse of identity and the other in the Turkey – Albania relations: Stability/change
- Tez No: 475275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN İZOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez çalışması, inşacı yaklaşım çerçevesinde, Türkiye ve Arnavutluk dış politikalarının belirlenmesinde kimliklerin, kültürlerin, söylemlerin ve karşılıklı imgelerin etkisini ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma, iki ülkelerin dış politikalarının etkilendiği unsurları inceleyerek karşılıklı ilişkilerin şekillenmesinde ötekilik söyleminin etkisini örnek olaylar üzerinden yorumlamaya çalışmıştır. İki ülkenin birbirlerine yönelik yaklaşımlarında ve dış politikalarında herhangi bir değişimden veya sürekliklikten söz edebilmek için önce iki devletin de kimlik inşa süreçleri çalışma içerisinde incelenmiş ve bu inşa süreçlerine etki eden olaylar irdelenmiştir. Bu süreçte de Tanzimat Fermanı'ndan bugüne her iki ülkenin ulus kimliğinin inşa sürecinde birçok değişime uğradığı, bu süreçte kimlik inşasını etkileyen“iç”ve“dış”birçok unsurun varlığına tez çalışması içerisinde değinilmiştir. Türkiye'nin ve Arnavutluk'un özellikle Soğuk Savaş süresince ve sonrasındaki kimlik ve müttefik algılamalarındaki değişimler tez çalışmasında saptanmıştır. Bugünkü Türkiye ve Arnavutluk ilişkilerinde ve karşılıklı imgelerin inşasında“içsel”yani tarihsel ortak geçmişin etkisi olduğu kadar“dışsal”yani“Batı kimliği”içerisinde yer almanın da etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study uses a constructivist approach to analyze the effects of identities, cultures, discourses and bilateral images in the foreign policy processes of Turkey and Albania. Through a study of the politically decisive events, we analyzed the effects of the discourse of the other in the context of bilateral foreign policy making. In order to shed light on the changes and stability in the bilateral foreign policies, we studied the identity construction processes of two countries with an emphasis on events of significance in this context. Both countries have gone through several changes in their national identity construction processes since the Edict of Gulhane. There were“inner”and“outer”factors that effected the identity construction processes as well. Our study also focused on the alternations on the perceptions of identity and allies during and after the Cold War. We concluded that the contemporary bilateral images in the Turkey-Albania relations are effected by the two countries' historical past (“inner”factors) as well as their relations to the“Western identity”(“outer”factors).