Tüketici ve izlerkitle olarak ev kadını
The housewife as a consumer and an audience
  1. Tez No: 475279
  2. Yazar: EBRU BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tüketim en genel ve somut haliyle üretilen mal ve hizmetlerin; birtakım ihtiyaçlar ve gereksinimler dolayısıyla insanlar tarafından kullanılmasıdır. Ancak temel insani gereksinimlerin yanı sıra bireyler farklı birtakım amaçlar doğrultusunda da satın alma davranışı gerçekleştirmektedirler. Bu anlayışla, bireyleri gereksinimleri ve ihtiyaçları dışında satın alma davranışına iten faktörlerin ne/neler olduğu anlamak önemlidir. Bu çalışma, sosyal yapının önemli bir parçası olan ev kadınlarının sosyal, kültürel, toplumsal ve ekonomik imkânları göz önüne alınarak satın alma davranışlarını ve bu davranışların medya tüketim pratikleri ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca günümüz toplumlarında medya araçları önemli ideolojik, politik ve kültürel işlevlere sahiptir. Medya araçları içerisinden güçlü bir görsel ve simgesel yapıya sahip olan televizyon önemli bir konuma sahiptir. Dolayısıyla televizyon içeriklerinin ya da iletilerinin yapısı ve sahip olduğu anlamlarla izleyiciler arasındaki ilişki önem arz etmektedir. Bu çalışmanın araştırma grubunu oluşturan ev kadınlarının izleme örüntülerinde ve anlatı tercihlerinde etkili olan faktörlerin, iletileri okuyuş biçimlerinin ve televizyon karşısında konumlanış şekilleri ile içeriklere uyum ve doyum süreçlerinde, beklenti ve tatminlerinde ve motivasyonlarında görülen çeşitlenmelere neden olan faktörler anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışmada Kullanımlar ve Doyumlar yaklaşımının ve İngiliz Kültürel Çalışmalar Ekolünün kuramsal ve kavramsal çerçevesinden faydalanılmaktadır. Bu çalışma tam anlamıyla etnografik bir çalışma olmamakla birlikte, etnografik yöntemin sunduğu olanaklardan faydalanmaya çalışmıştır. Katılımlı ve katılımsız gözlemler ve derinlemesine görüşmeler vasıtasıyla Ankara'da 16 kadın üzerinden çalışmanın verileri elde edilmiştir. Bu çalışmada ev kadılarının satın alma davranışları ve medya içerik tüketim pratikleri arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmada ev kadınlarının sahip olduğu demografik değişkenler göz önüne alınarak satın alma davranışlarında ve medya içerik tercih ve tüketimlerinde çeşitlenmeler ve kırılmalar; ayrışmalar ve kesişmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the most general and concrete sense, consumption is use of goods and services by people for satisfying needs and requirements. However, besides some basic human needs, persons also consume for different purposes. It is important to understand what are the factors making people purchase things that they do not necessarily need. This thesis aims to examine the buying behaviours of housewives, and the relationships between these behaviours and media consumption practices with taking cultural, social and economic capacities and opportunities of the housewives. Furthermore, in today's societies media tools have important ideological, political and cultural functions. The television, having a strong visual and symbolic structure, is an important medium. Hence studying the structure of television content and messages, and the relationship between audiences and the television is an important task. This study is on housewives' television viewing patterns; the factors that play role in making their viewing preferences; the way they read the TV message; the manner in which they position themselves with regards to television; the factors that lead to proliferation of their expectations and satisfactions. Keeping these points in mind, this study makes use of the theoretical and conceptual framework provided by British Cultural Studies School, and Uses and Gratifications Approach. Although this study is not exactly an ethnographic study, it attempts to make use of opportunities provided by ethnographic method. Participant and non-participant observations and in-depth interviews were conducted on a sample of 16 housewives in Ankara. This study examined the relationships between the buying behaviours of housewives and media contents consumption practices. The study, keeping in mind housewives' demographic qualities, discovered that there are diversifications and fractures; differentiations and junctions in the consumption behaviours and media content preferences and consumptions of housewives