Vibration transmission through rolling element bearings
- Tez No: 47530
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN S. TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rulmanı ideal sınır şartlan ya da doğrusal yay elemanı olarak kabul eden modeller titreşim hareketinin dönen milden şaseye ve diğer birimlere nasıl aktarıldığını tam olarak ifade edemezler. Bu basit modeller rijit şase üzerindeki dinamik rotor sistemlerinin serbest ve zorlanmış titreşim analizlerinde kullanılabilir, ancak dönen milden esnek ya da rijit şaseye veya diğer birimlere titreşim iletimini hesaplamakta yetersiz kalırlar. Gerçekte düzlem dışı olan esnek şase üzerindeki hareketleri düzlemsel kabul ederler ki, bu da rulmanın titreşim hareketinin üetilmesindeki etkisinin yetersiz anlaşılmasından kaynaklanıl-. Bu çalışmada Lim ve Singh'in rulmanlar için oluşturdukları yeni bir matematiksel model, bir rotor rulman sistemine uygulandı. Rulmanın yaylanmasını, milin eğilme hareketiyle şasenin hareketini birbirine bağlayan bir matrisle ifade eden bu model, bilyalı rulmanların kullanıldığı, Lim ve Singh'in verdikleri örmeklerden bazı açılardan farklı, basit bir rotor-rulman sistemi kullanılarak deneysel olarak desteklendi. Yatakların ivmeleri, piezoelektrik aecelerometreyle ölçülüp, teorik sonuçlarla karşılaştırıldı. Teorik olarak rulmanın kuvvet ve moment üetiminin milin dönüş hızına göre değişimi hesaplandı. Bu şekilde yapılan titreşim analizi, basit modellerce bulunamayan, rulman moment iletimini de hesaplama imkaru oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Current bearing models, based on either ideal boundary condition or purely Iranslational sliffness element description, can not explain how the vibratory motion may be transmitted from the rotating shaft to the casing and other connecting structures of rotating machinery. Such simple models may be used to analyze the free and forced vibration of the rotor dynamic systems enclosed in rigid casings; however, these models lack the explanation of how the vibratory motion is transmitted from the rotating shaft to the flexible or rigid casing and other connecting structures. These models can only predict in plane type of motions of the flexible casing which is actually out of plane or flexural in nature. This paradox is essentially due to the incomplete understanding of bearing as a vibratory motion transmitter in rotating mechanical equipment. In this work a mathematical model described by Lim and Singh for the precision rolling element bearings is applied to a rotor-bearing system. This model proposes a bearing stiffness matrix which demonstrates the coupling between the shaft bending motion and the motion of the casing or pedestals. Verification of this model is made experimentally using a simple rotor-bearing system which differs from the example cases of Lim and Singh. Acceleration of the pedestals are measured by piezoelectric accelerometers and compared with the theoretical results. Theoretical force and moment transmissibilities of the bearing and mount is calculated. Making the vibration analysis in this manner allows us to calculate the bearing moment transmissibility which can not be calculated by simple models.