Numerical modelling of cyclone separators laminar swirling flow
  1. Tez No: 47529
  2. Yazar: KAYHAN YİĞİTLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Eksenel simetrik bir siklon ayırıcının hesaplamalı modellemesi için bir sonlu farklar yöntemi tammlanmıştır. Bu yöntemde; eksenel ve radyal hızlar için ayrık ağ sistemi, basınç-hız bağıntısı için SIMPLER algoritması, denklemlerin etkin bir şekilde çözümü için ise çizgi relaksasyonu kullanılmıştır. Siklon ayırıcıda dönmeli türbülans bir akış olmasına karşın yalnızca laminer ve dönmeli laminer durumları için hesaplamalar yapılmıştır. Dönmeli türbülans akışın çözülmesi gelecekte yapılacak diğer bir araştırmaya bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A finite difference method for computational modeling of an axisymmetric cyclone separator is described. The method involves a staggered grid system for axial and radial velocities, SIMPLER algorithm for pressure-velocity coupling and a line relaxation for efficient solution of the equations. Although the flow in the cyclone separator is turbulent swirling, only laminar non-swirling and laminar swirling cases are solved. Solution of the turbulent swirling case is left for further research.