Software process assesment and an application in the Turkish software industry
- Tez No: 47533
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT MOLLAMUSTAFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Özet 1960'larda başlıyan“Yazılım Krizi”2000 yıllara az bir zaman kala hala devam etmektedir. 1 960'lardan beri çok yol katedilmesine, büyük gelişmeler olmasına rağmen kullanıcı isteklerininde bunlara paralel olarak artması Yazılım Krizinin bugünlere kadar gelmesine neden olmuştur. Yazılım Krizi kısaca yazılım projelerinin tahmin edilen süreleri ve bütçeleri aşması ve istenilen kalitede ürünler ortaya çıkmaması olarak özetlenebilir. Bu nedenlerden dolayı yazılım firmaları güvenilmez olarak algılanagelmişlerdir. Söz verdikleri teslim tarihlerini, maliyetleri ve kaliteyi bir türlü tuttamazlar. Bundan hem kendileri hem de müşterileri rahatsızdır. Yazılım üreticileri müşterilerine güven verememekte, müşteriler de yazılım firmalarına güvenememektedir. Müşteriye güven vermek, daha kaliteli ve tahmin edilen maliyet ve sürelere uygun yazılım üretmek için yazılım sürecinin iyileştirilmesi gerekmektedir. Yazılım sürecinin iyileştirilmesi için ise yapılması gereken ilk şey bir“Yazılım Süreç Değerlendirmesi”yapılarak şu anki yazılım geliştirme sürecinin zayıf ve kuvvetli yönlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Daha sonra zayıf noktaların iyileştirilmesi gelir. Ayrıca, müşteri firma ile anlaşma yapmadan önce bir yazılım süreç değerlendirmesi yaparak firmanın zayıf ve kuvvetli yönlerini görmek isteyebilir. Bu tezde, Türk yazılım sanayinden bazı firmalarda yazılım süreç değerlendirmesi çalışması yapılmaya çalışıldı. Yazılım Süreç Değerlendirme ve Yazılım Olgunluk Modelleri, özellikle SEI'nin CMM'i, açıklandı. Ayrıca, yazılım süreç değerlendirme çalışmalarımızdan edindiğimiz tecrübeler ve neden başarısızlığa uğradığımız anlatıldı. iv
Özet (Çeviri)
Abstract The“Software Crisis”starting in 1960s still exists in years very close to 2000s. Although there are a lot of achievements since 1960s the more complex user's requirements is the cause of the reaching of“Software Crisis”until now. Software Crisis, in short, can be defined as missed schedules, budgets, and poor quality of software products. Software firms usually cannot keep their promises about datelines, costs, and quality. Both they and their customers are unhappy about this. They cannot create confidence in their customers and customers cannot trust them. To accomplish this, software producers should improve the process quality. The first step to improve the process quality is to perform a“Software Process Assessment”to identify the weaknesses and strengths of the current software development process. The weaknesses should then be improved. Furthermore, the customer may want to be aware of the weaknesses and strengths of the firm before he or she makes a contract by performing a software process assessment. In this thesis, we have tried to perform software process assessment on some of the Turkish software organizations. Software Process Assessment and Software Maturity Models, especially that of SEI, i.e., CMM, have been explained. Our experience on performing Software Process Assessment and why we had failed to perform it has also been given. in