Effect of lime and compactive effort on hydraulic conductivity of clay liners
Kireç ve sıkıştırma enerjisinin kil tabakalarının hibrolik geçirgenliğe etkisi
  1. Tez No: 50557
  2. Yazar: İLKNUR SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET KİREÇ VE SIKIŞTIRMA ENERJİSİNİN KİL TABAKALARININ HİDROLİK GEÇİRGENLİ?İNE ETKİSİ Hidrolik geçirgenlik, kil tabakalarının en önemli özelliğidir. Kil tabakalarında kullanılacak bir kil pek çok özelliğe sahip olmalıdır. Bu nedenle uygun kilin temini gittikçe zorlaşmaktadır. Deponi sahalarının kullanım ömrü boyunca, düşük geçirgenliğini koruyabilmesi diğer bir problemdir. Bu çalışmada, kilin kimyasal ve mekanik stabilizasyonu çalışılmıştır. Hidrolik geçirgenlik üzerinde kirecin ve artan sıkıştırma enerjisinin etkileri incelenmiştir. Üç değişik kil ve kireç karışımı, iki değişik sıkıştırma enerjisi (Standard Proktor ve Modifiye Proktor) ile sıkıştırılmıştır. Hidrolik geçirgenlik deneyleri rijit duvarlı sıkıştırma kalıbı permeabilite aletleri ve musluk suyu kullanılarak yapılmıştır. Sıkıştırma enerjisinin artırılması, hidrolik geçirgenlik değerlerini azaltmıştır. Kireç katılması, gerekli kürün sağlanması durumunda geçirgenliğin azalmasına neden olmuştur. Bu durum, kür sırasında oluşan pozolonik reaksiyonların sonucunda boşlukların blokaj olması ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF LIME AND COMPACTIVE EFFORT ON HYDRAULIC CONDUCTIVITY OF CLAY LINERS Hydraulic conductivity is the most important property of a clay liner. A candidate clay to be used in a clay liner has to satisfy many properties thus provision of proper clay for construction is becoming more and more difficult. Maintenance of lower hydraulic conductivities under chemical permeants, during the lifetime of the landfill is another problem. In this study, chemical and mechanical stabilization of clay have been studied. Effects of lime and increasing compaction energy, on hydraulic conductivity have been investigated. Three different compositions of clay and lime are compacted with using two different compaction energies, Standard Proctor and Modified Proctor. Hydraulic conductivity tests are conducted in rigid wall permeameters and tap water was used as permeant. Increasing compaction energy decreased hydraulic conductivity values. Lime stabilization of clay did not lead to an increase in hydraulic conductivity, if proper curing is applied. This was explained by blockage of pores by pozzolanic reactions during curing.