Boşanmanın şahsi sonuçları
Personal consequences of divorce
  1. Tez No: 475324
  2. Yazar: AYCAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Boşanma, evlilik birliğini sona erdiren nedenlerden biridir. Boşanma davası genel ve özel sebeplere dayanılarak açılmaktadır. Genel boşanma sebepleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda 166. madde ile düzenlenmiştir. Genel boşanma sebebi evlilik birliğinin sarsılması başlığı ile düzenlenmiş olup anlaşmalı boşanma ve ortak hayatın kurulamamasına da yer vermiştir. Özel boşanma sebepleri ise 161 - 165'inci maddeleri ile düzenlenmiştir. Boşanma davası sonucunda eşler ve çocukları etkileyen bir takım sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar şahsi ve mali sonuçlardır. Boşanmanın şahsi sonuçları her iki eşi etkileyen ortak sonuçlar olduğu gibi kadın için bekleme süresi ve kadının soyadı sadece kadını etkileyen sonuçlardır. Çocuklar açısından velayetin düzenlenmesi ve kişisel ilişki kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Divorce is one of the reasons for the end of the union of marriage. Suit for divorce can be initiated due to general and specific causes. General causes of divorce are regulated in the article 166 of Turkish Civil Code (Law No. 4721). General causes of divorce are regulated under the heading of the breakdown of the marriage and it also includes uncontested divorce and impossibility of joint life. Specific causes of divorce are regulated in the articles between 161 and 165. At the end of the divorce, a number of results affecting parents and children may occur. Those are individual and economic results. While individual results of divorce have an influence on both partners, waiting period for women and last name of women are the effects on only women. Guardianship of children should be organized and individual relation should be established.