Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki siyasi partilerin Kıbrıs sorununa bakışı
Approaches of political parti̇es in turkish republic of Northern Cyprus to Cyprus issue
- Tez No: 475326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE OKUDAN DERNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) siyasi partilerin, Kıbrıs Sorununa yönelik yaklaşımları incelenecektir. Kıbrıs Sorununda, garantör ülkeler ile uluslararası örgütlerin etki ve katkısı her ne kadar yadsınamaz düzeyde olsa da; bu sorunun KKTC nezdindeki irade kaynağı; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki siyasi partilerdir. Bu Siyasi partilerin sahip olduğu politikaları inceleyebilmek için öncelikle Kıbrıs Sorununun tarihçesine bakılacak, daha sonra ise 1976 yılından günümüze kadar yapılmış genel seçimler ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları incelenecektir. Böylelikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin siyasal yaşamı doğrultusunda hükümetlerde görev almış sağ ve sol partilerin görüşleri ile bu ideolojilerden gelen Cumhurbaşkanlarının, Kıbrıs Sorununa yönelik bakış açılarına değinilecektir. Cumhurbaşkanlarına değinilmesindeki amaç; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nın, devletin ve halkın temsilcisi olarak Kıbrıs Müzakerelerini yürüten makam olmasıdır. Çalışmada literatür taraması yapılmış olup, nitel bir çalışma yürütülmüştür. Ayrıca KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Toplumcu Demokrasi Partisi Meclis Üyesi Mehmet Burhan ile de görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, approaches of political parties in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) to Cyprus Issue will be examined. Although it is impossible to oversee contributions and effects of guarantor states and international organizations to Cyprus Issue, political parties in Turkish Republic of Northern Cyprus are the reflectors of will of Cypriots. In order to examine politics of political parties, history of Cyprus Issue, general elections and presidential elections since 1976 will be evaluated. Furthermore, leftist and rightist parties that formed governments and Presidents with leftist and rightist backgrounds will be examined in regard to their perspectives of Cyprus Issue. Presidential office runs negotiations with Greek side in the name of Cypriots as their representatives. In this study, literature review was conducted with the help of quantitative study. In addition, interwievss were held with Derviş Eroğlu who is the third President of T.R.N.C. and Assembly Member of Communal Democracy Party, Mehmet Burhan.