Project management and a case study for a start-up company
Proje yönetimi ve bir start-up için örnek uygulama
  1. Tez No: 475400
  2. Yazar: DUYGU ÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO FAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, bir proje için belirli hedeflere ulaşmak için proje yönetiminin temellerini analiz etmeyi ve daha uygulanabilir ve kullanışlı teknikler sunmayı amaçlamaktadır. Proje, önceden belirlenmiş sonuçlara ulaşmak için yapılandırılmış bir faaliyet zinciridir. Proje yönetimi, sınırlı zaman, maliyet ve teknik durumlar göz önünde bulundurularak projenin en etkin şekilde gerçekleştirilebilmesi için, insanlar, araçlar ve malzemeler gibi kaynakların planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesi yöntemidir. Günümüzde oldukça gerekli olan proje yönetimi teknikleri projelerin stratejik hedefleri ve hedefleri, optimum zaman ve optimum maliyetle gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Bu nedenle, PERT ve CPM gibi proje yönetim teknikleri, proje yönetiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Proje yönetimi hem aktif şirketler hem de yeni kurulan şirketler için oldukça önemlidir. Karmaşık problemlere ve karmaşık süreçlere sahip büyük ölçekli işletmeler hedeflerine proje yönetimi ile daha açık ve kolay bir şekilde ulaşabilirler. Öte yandan, yeni kurulan şirketler veya kuruluş aşamasındaki şirketler için iyi planlanmış bir proje yönetimi, projelere başlamadan önce oluşabilecek sorunları ön görebildiğinden projedeki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını ve buna göre önlemlerin alınabilmesini olanaklı kılar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the essentials of project management and present more feasible and more useful techniques to reach specific goals and objectives for a project. A project is a chain of organized activities to reach pre-determined results. Project management is the function of planning, managing and controlling resources such as people, tools and materials so that the project can be realized in the most efficient way considering the limited time, cost and technical situations. Today, project management techniques are essential so that the strategic goals and objectives of the projects can be realized at optimum time and optimum cost. Therefore, project management techniques such as PERT and CPM are frequently used in project management. Project management is substantial for both active companies and newly established companies. Large-scale enterprises with complex problems and complicated processes can achieve their goals with project management more clearly and easily. On the other hand, for newly established companies or companies that are in establishment phase, a well-planned project management will annihilate the uncertainties in the projects because it can see the problems that can occur before they start to the project and they can take precautions accordingly.