İdeolojik bir alan olarak kamu spotu ve iktidar
As an ideological field public information films and the power
- Tez No: 475399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada ne olduğu ve sınırları tartışmalı bir kavram olan iktidarın, modernleşen toplumda yaşadığı evrim ve ürettiği biyoiktidar, hegemonya gibi kavramlar bağlamında kamu spotu mecrası ele alınmıştır. Kamu spotuna ev sahipliği yapan televizyon bir ideolojik aygıt olarak kabul edilmiş ve eleştirel düşüncelerle tartışılmıştır. Genel kanı kamu spotlarının siyasal yada ideolojik bir mesaj taşımadığı, sadece toplum faydasına olduğu yönünde olsa da, en başarılı anına ulaşmış ve görünmezleşmiş olan ideolojinin varlığı hissedilmektedir. Bu ideolojik iletileri tespit edebilmek için egemen ve bağımlı sınıf arasındaki ilişkinin belirgin bir şekilde göze çarptığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yaptırılmış“iş güvenliği”konulu iki kamu spotu söylem analizi yöntemiyle okunmaya çalışılmıştır.Ayrıca kamu spotu alanını etraflıca kavrayabilmek adına, spotların kaçındıkları sorun teşkil eden konular ve spotların bugünün iktidarı olan sermayeye ters düşmemek adına kaçındıkları çözümler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study controversial concept of power -with the evolution of it- and Public İnformation films (PİF) has been discussed on the context of new concepts such as biopower, hegemony that created by it. İnformation films, has been regarded as an ideological device and has been critically discussed. Although public opinion does not attach a political or ideological message to PİF, it is only for the benefit of the society, the ideology of the most successful - that is why invisible- is felt. In order to identify these ideological communities, two PİFs on the topic of“work safety”, which was designed by the Ministry of Labor and Social Security, were analyzed by means of analysis of discourse, which clearly showed the relationship between the ruling and dependent classes. In addition, in order to comprehend the public information film area in detail, the solutions they have tried to avoid in order not to contradict to the current capital of the issues and the solutions in which the films have escaped to suggest.