Impact of macro-economic factors on valuations of publicly traded companies
Makro-ekonomik değişkenlerin halka açık şirketler üzerindeki etkileri
- Tez No: 475401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gelişen ekonomi ve büyüyen sermaye piyasaları doğrultusunda piyasalarda rekabetçiliğin gittikçe önem kazandığını görmekteyiz. Rekabetin arttığı varsayımı üzerinde durularak/(durulursa) şirketlerin bu rekabetçi piyasada gerçek değerlerini bilmeleri ve korumaları gerekmektedir. Şirketlerin sahip oldukları varlıklar ve kuruluş sürecinden itibaren oluşturdukları değerler gelişen ve büyüyen ekonomide piyasayı oldukça etkiler. Bu çalışmada 2015-2015 döneminin verileri kullanılarak, hisse senedi kapanış fiyatları ile hisse senedi fiyat tahmini arasındaki hata paylarını etkilediği düşünülen makro ekonomik değişkenlerin ilişkilerini incelemektir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak, birim kök durağanlık testleri Augmented Dickey- Fuller testi ve Phillip-Perron testi, granger nedensellik testi ve korelasyon analizi yardımıyla; ilişki, ilişki yönü ve şiddeti şeklinde incelemeler yapılarak, hata paylarının nelerden etkilendiğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Kullanılan makro ekonomik değişkenler; Döviz Değişim Oranı (USD/TL), Altın Fiyatları, Hisse Senedi Fiyatı (BIST-100), Faiz Oranı, Enflasyon, İşsizlik ve İstihdam Oranı'dır. Çalışma kapsamında öncelikle şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatür taraması yapılmış olup, firma değerini etkileyen değişkenler üzerinde durulmuştur. Finansal analistler tarafından yapılan şirket değerlemelerinin tahminleri ve gerçekleşen değerler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular kriz dönemi gibi etkenler saf dışı bırakıldığında, birçok değişkenin bir aradayken hata payı üzerinde açıklayıcılığı savunan argümanını destekler niteliktedir. Öncelikli olarak döviz değişim oranının (USD/TL) analistlerin tahminlerinde ki hatayı artıracağı ve enflasyon oranının analistlerin tahminlerinde ki hatayı düşüreceği bulguları ile literatürü destekleyici şekilde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing economy and growing capital markets, have increased the importance of the competitiveness of the markets. Because of increased competition, the valuation of public companies has become an important issue in financial markets. My research aims to analyze the differences between the analysts' firm valuation estimations and the actual firm valuation with macroeconomic variables in a sample covering the period of 2005 to 2015. In this research, I examine macroeconomic variables, the impact of on forecast error company analysts. I use ordinary least square, unit root stability tests, Augmented Dickey-Fuller test and Phillip-Peron test, Co-integration; Engle- Granger Causality test and correlation analysis as my methodology. I use the following macroeconomic variables in my thesis; Exchange rate - USD/TRL, Inflation Rate, Interest Rate, Stock Exchange (ISE-100), Unemployment Rate, Employment Rate and Gold Price Rate. In the literature, the variables that affect company value and forecast error have been widely investigated. My result from this research supports the findings in the literature. Primarily, I find that exchange rate increases analysts' forecast error and inflation rate decreases forecast error.