Everday life and relations of posthuman in humans
Humans'ta postinsanın gündelik hayatı ve ilişkileri
  1. Tez No: 475419
  2. Yazar: SENA GÜME
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Science and Technology, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
21. yy'ın ilk yarısında bilimkurgunun tekrardan popülerleştiği söylenebilir. Bu kez bilimkurgunun yükselişini, televizyon gibi oldukça yaygın bir kitle iletişim aracı tetiklemektedir. 2000 sonrasında, bilimkurgunun her alt türünü örnekleyen bir televizyon dizisi mevcuttur. Bilimkurgu dizileri hafıza, beden, kimlik ve sosyal etkileşim gibi pek çok temanın geleceğine ilişkin ütopik ya da distopik açılımlar sunabilmektedir. Bilimkurgu, hem arzuları hem de korkuları yansıtan kendine özgü bir tür olarak insanların teknofobiyle ve teknolojinin geleceğiyle başa çıkmalarını sağlamaktadır. Odağına Humans dizisini alan bu tezin amacı metinsel ve olgusal açıdan dizideki olaylara eğilerek android ve insan etkileşimindeki olası sorunları ve arayışları belirlemek ve analiz etmektir. Android ve insan etkileşiminin teknofobi, yabancılaşma, simülasyon ve gündelik yaşam gibi konuları da kapsayan bir bilimkurgu alt türü olduğu göz önüne alındığında, bu çalışma postinsan (“insansonrası”) dönemi etkilerinin hissedildiği bir zaman diliminde, televizyon dizilerine yansıyan olay ve metinlerdeki insan sosyalliğine yönelik endişe ve çekincelerin çıkış kaynaklarını, belirtilen açılardan ele almayı amaçlar. Tez için seçilen Humans dizisinin gündelik yaşamda içerdiği android ve insan etkileşimleri, yeni insan ve robot kimliklerini çok farklı açılardan tartışma olanakları içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the first half of the 21st century, science fiction has again become popular. However, the rise of science fiction is now triggered by television, another mass media tool. In 2000s, there has been a flood of TV series that samples every subgenre of science fiction. They offer utopian or dystopic insights about the future of many themes such as memory, body, identity and social interaction. Science fiction, a unique genre that reflects both people's desires and fears, allows them to cope with technophobia or the future of technology. The purpose of this thesis based on the Humans series is to determine and analyze possible problems in android and human interaction by leaning on the textual and factual events in the series. Considering that android and human interaction is a science fiction subgenre that covers topics such as technophobia, alienation, simulation and everyday life, this work aims to address the sources of anxiety and drawbacks of human sociality in the events and texts reflected in TV series with regard to stated aspects at a time when the effects of a post-humanistic period are felt. Sci-fi drama series Humans selected for the thesis includes opportunities to discuss new human and robot identities from different viewpoints in terms of human and android interaction in everyday life.