İnsanlığın biyolojik ve kültürel dönüşümü: Dijital yaşam formu
Transformation of human's biology and culture: Digital life form
  1. Tez No: 655039
  2. Yazar: SİNEM BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, en genel anlamda teknolojikleşmenin ve dijitalleşmenin insan bedeni ve yaşam tarzı üzerine etkilerine odaklanılmıştır. Dijitalleşme ve teknolojikleşme birçok açıdan tartışma konusudur. Özellikle geleneksel yaşam tarzı ve yerleşik kültürel unsurlar için birçok tekno-karşıt yazar ve araştırmacı tarafından bir tehdit olarak algılanmaktır. Buna karşı tekno-sever yazarlar, teknoloji ve bugünkü dönüştüğü haliyle dijitalleşmenin binlerce yıllık yaşamsal ve küresel sorunların çözümünde sergilediği olağanüstü başarılara odaklanarak bir nimet ve fırsat olarak kabul ederler. Teknolojinin insan ve toplum üzerine etkileri elbette tartışma götürmez bir gerçektir. Fakat bu etkinin boyutları konusunda iki aşırı uçtan hangisi haklı? Gerçekten de teknolojik etki ve dijitalleşme etkisi, insanı biyolojisini ve yaşamını iddia edildiği gibi, radikal biçimde değiştiriyor mu? Bize göre teknolojik ve dijital etki insan ve toplum yaşamını kökensel bir kopuşun eşiğine getirmiş ve şimdiden bir dijital yaşam formunun bazı konturlarını net biçimde görmemizi sağlamıştır. Literatür taramasına dayalı analitik bir yaklaşımla yürütülen bu tez araştırmasında Dijital Yaşam Formu teorisine, gömülü teori tekniğine dayalı literatür taraması sonunda ulaşılmıştır. Dijital Yaşam Formu teorisi eğer doğruysa bizi yakın gelecekte geometrik olarak artan bir dijitalleşme dönüşümü beklemektedir. Bir transhümanizm sürecinde; bedensel formlarımız, bilgi işlem kapasitemiz ve ömür süremizde; sağlıklı yaşam, beşeri ilişkiler, din, gündelik yaşam ve iletişim formlarımızda geçmiş yüzyıllardakiyle karşılaştırılamaz yeni bir pratikler ve deneyimlere gireceğimizi bekleyebiliriz. Böylece posthuman (sonraki insan) denilen yeni insanla karşılaşabiliriz. Yaşanan süreç gerçekten de mevcut insanı, sonraki insana dönüştüren bir süreçse, başka bir ifadeyle Dijital Yaşam Formu olgusu indirgenemez bir realite ise şimdiden planlama, felsefe ve pedagojide hesaba katılmalı, gerekli projeksiyonlar hazırlıklara başlamamız gerekir. Çünkü dijital yaşam, her şeyin ama her şeyin siber uzamla bağlantılı bir var oluş sürdürmesini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the general, the subject of this thesis study focuses on the effects of technologicalization and digitalization on the human body and lifestyle. Digitalization and technologicalization are controversial in many ways. It is unique lifestyle and perceived as a threat by the clear encryption author and report. On the other hand, technophobic writers consider technology and digitalization as a blessing and opportunity by focusing on the extraordinary achievements that it exhibits in solving the annual vital and global problems. Of course, the effects of technology on human and society are indisputable. But which of the two extremes is right about this effect? Indeed, do technological impact and digitalization effect radically change something such as questioning human biology and life? In our opinion, technological and digital impact has enabled us to see clearly some contours of an original break in human and social life. Acquiring an analytical knowledge according to the literature review this analytical information research is applied to Digital Life Form theory for grounded theory research. The Digital Lifeform theory awaits an increasing digitalization and transformation in the near future. In a case of transhumanism; our bodily forms, information processing capacity and life span; we can expect that we will enter into new practices and experiences in our healthy life, human relations, religion, everyday life and communication forms incomparable with those of past centuries. So, we can meet the new human, called posthuman (next human). If the process is a real process that transforms the current human into the post human, in other words, the phenomenon of Digital Life Form is an irreducible reality that should be considered in planning, philosophy and pedagogy, and the necessary projections should be started to prepare. Because digital life necessitates everything and everything to maintain a existence connected with cyberspace.