Effects of the surrounding environment on the buckling behaviour of columns
- Tez No: 47542
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY A. ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada fada şekil değişimine izin vermeyen ortamlarda bulunan ve kolon olarak modellenen yapısal elemanların burkulması araştırılmıştır. Bu amaçla bileşik malzemelerde ana yük taşıyıcı eleman olan fiberlerin eksenel basınç altındaki davranışı incelenmiştir. Bileşik malzemeden ayrılarak burkulması incelenen bir fiber için, diğer fiberlerin ve matris malzemesinin bir ortam oluşturduğu kabul edilmiştir. Fiber miktarı değiştirilerek farklı mekanik özellikte ortamlar tanımlanmıştır. Bu ortamlar tek boyutlu ve iki boyutlu yöntemler ile incelenerek, fiber yanal yüzeyindeki normal gerilmeler ile kayma gerilmeleri hesaplanmıştır. Her ortam için farklı miktarda olan bu gerilmeler burkulma denklemlerinde kullanılarak, ortamın fiber burkulmasını nicelik ve nitelik olarak ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. İki boyutlu yöntemler kullanılarak hesaplanan burkulma yükleri, tek boyutlu yöntemler kullanılarak hesaplanan yüklerden daha düşük olduğu görülmüştür. Ortam tarafından sağlanan yanal desteğin yanısıra, kolon uçlarındaki desteklerin kritik burkulma yüküne olan etkileri incelenmiştir. Ortamın kolona sağladığı destek sebebi ile uçların tümüyle tutulu olmasının veya basitçe desteklenmiş olmasının, burkulma yükünü çok fazla değiştirmediği görülmüştür. Kolon uçları klasik destekler yerine elastik yaylar kullanılarak modellenmiş ve burkulma denklemleri farklı yay sabitleri için çözülmüştür. Kolon uçlarının farklı ortamlarda ne şekilde davrandığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the buckling of columns in environment which allows small deformations is investigated. For this purpose, the composite materials are used to define the environmental effects. The axialry compressed fiber which is modeled as column is isolated from the composite material. It is accepted that the remaining fibers and the matrix material form an elastic environment for the fiber. Different environmental properties are obtained by changing the percentage of the fibers in composite material. The environment is analyzed by using one-dimensional (1-D) and two-dimensional (2-D) methods to understand the effects of the modeling. The normal stresses and the shear stresses on the lateral surface of the fiber are calculated according to the deformations in the environment. Then, these stresses are introduced into the buckling equation by statically equivalent forces and moments. The flexibility of the environment in 2-D is higher than those of 1-D. For this reason, the buckling loads calculated from 2-D methods are lower than 1-D counterparts. The environment does not only increase the load carrying capacity of the fiber, but also causes different buckling modes. In this study, the mode transition is investigated in detail by using extensional and rotational springs for the modeling of the environment. In addition to the lateral support supplied by the environment, the effects of the end supports on the critical buckling load are investigated. The comparison of different end conditions shows that the lateral support supplied by the environment decreases the end effects drastically. Instead of employing conventional end supports, pointwise springs are used for the modeling of the column ends. From the solution of the buckling equation for different spring stiffnesses, it is seen that the stiffness of the ends increases with an increase in the stiffness of the environment.