Effects of sampling rate on change detection
  1. Tez No: 47543
  2. Yazar: MUSTAFA VAHAP ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEZA KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu tezde, örnekleme hızının sürekli zamanlı doğrusal rasgele tek girişli tek çıkışlı dizgelerdeki ani değişmelerin sezimi üzerindeki ve sezimdeki gecikme ile yanlış alarm sıklığı arasındaki değiş-tokuş üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bir değişme sezimi dizgesi genellikle Biriken Toplam Testi (BTT) gibi istatistiksel sezim yöntemlerini içerir. BTT ayrık zamanlı yapıda olduğundan, ilerlemiş sezim başarımı elde edebilmek amacıyla değişme sezimi dizgesi için uygun bir örnekleme aralığı seçimi yapılmalıdır. Bu tezde, BTT çözümlenmiş ve sürekli zamanlı rasgele tek girişli tek çıkışlı dizgelerdeki uygulaması gösterilmiştir. BTT'nin başanmım belirten sezimdeki ortalama gecikme (SOG) ve ortalama yanlış alarm aralığı (OY AA) bu durum için türetilmiştir. Bunlar ayrıca benzetimlerle gösterilmiştir. Benzetimler dikkate alınarak sonuçlandırılmıştır ki, Örnekleme hızı arttıkça SOG azalmış; fakat artan örnekleme hızı aynı zamanda OYAA'yı azaltmıştır. SOG ile OY AA arasındaki alışılmış değiş-tokuş bu durum için de geçerlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the effects of sampling rate on detecting abrupt changes in continuous time linear stochastic SISO systems and on the trade-off between detection delay and false alarm rate are investigated. The decision of a change in a change detection system generally involves statistical detection methods such as the cumulative sum (CUSUM) algorithm. Since CUSUM algorithm is of discrete-time nature, a suitable choice of sampling interval for the change detection system should be made in order to obtain improved detection performance. In this thesis, CUSUM test is analysed and its application to continuous-time stochastic SISO systems is shown. Average detection delay (ADD) and the mean time between false alarms (MTBFA) which describe the performance of CUSUM test are derived for this case. These are also shown by simulations. Considering simulation evidence it is concluded that as the sampling rate increases, ADD decreases, but the increasing sampling rate also decreases MTBFA. The classical trade-off between ADD and MTBFA is also valid for this case.