Selfie syndrome
Selfie sendromu
- Tez No: 475422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında selfie konusuna odaklanılmaktadır ve bu konu çevresinde dijital dünya, benlik ve tüketici davranışları ile ilgili derinlemesine bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Son yıllarda hızla artan sosyal medya trendi ve akıllı telefonların insanların hayatının olmazsa olmazı haline gelmesiyle birlikte birtakım yeni paylaşım yöntemleri hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Selfie ise bunlardan en hızlı büyüyenidir. Selfie'nin, artık mecra haline gelmiş platformlarda bu kadar sık paylaşılması ve akademik kaynaklarda da incelenmeye başlanması konuyu araştırma için ilgi çekici kılan unsurlar arasındadır. Tüketicide alışkanlık haline gelen ve markalarla aynı ortamda belli kurallar çerçevesinde paylaşılan bu fotoğraf şekli son yıllarda öz-sunum ve pazarlama başlıklarına çok farklı bir bakış açısı getirmiştir. Bu tezde tüketicide farklı takıntılar, davranışlar ve alışkanlıklar geliştiren selfie, eleştirel bir bakış açısıyla yorumlanmıştır ve tüketicide yarattığı türlü sendromlar incelenmiştir. Benlik, sahiplik, uzatılmış benlik, kimlik, dijital benlik, selfie tarihi ve sanal davranış konuları literatür taraması aşamasında tartışılmaktadır. Sosyal medya ile gelişen yeni davranışları ve sendromları keşfetmek için, selfie konusu tüketici davranışları sınırları içerisinde kalitatif bir araştırma ile incelenmiştir ve literatür taramasının da ışığında bu çıktılar yorumlanmıştır. Tüketicilerden konu ile ilgili derinlemesine bir bilgi akışı sağlamak adına bir kalitatif araştırma yöntemi olan vaka çalışması tercih edilmiştir. 10 kişinin Instagram profilindeki selfie paylaşımlarını anlamlandırmak için sosyolojik, psikolojik ve pazarlama alanlarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the selfie subject and the aim is to build deep understanding of digital environment, self and consumer behaviour. The rapidly increasing social media trend in recent years and as smartphones become indispensable part of people's lives, new sharing methods take up a great place in daily life. Selfie is the fastest growing among them. Such frequent share of selfie on platforms that have become a media and the beginning of studies in academic sources are the interesting elements that make the subject attractive for research. This photo type that has become a habit for consumer and is being shared in the same environment with brands within the framework of certain rules has brought a very different viewpoint to self-presentation and marketing topics. On this dissertation, selfie, which develops different obsessions, attitudes and habits for consumer, has been interpreted with a critical perspective and various syndromes created on consumer side have been examined. Self-concept, possessions, extended self, identity, digital self, history of selfie and virtual behaviours subjects were argued at literature review. To discover these new behaviours and syndromes the dissertation contains a qualitative research on consumer behaviour around the selfie subject and will interpret the subject with the help of a literature review. The chosen method of qualitative research is case study analysis which provides a chance to examine the subject deeply. Instagram profiles of 10 people are analysed in the case study to understand the selfie sharing as a sociological, psychological and marketing aspect.