The role and limitations of Non-Party State of teh 1951 Convention and The 1967 Protocol in refugee management: The case of Indonesia as a transit country for refugee to Australia
Mülteci yönetimindeki 1951 Sözleşmesinin ve 1967 protokolünün parti dışı devletinin rolü ve sınırlamaları: Mülteci için Avustralya' ya transit ülke olarak Endonezya örnek olayı
  1. Tez No: 475423
  2. Yazar: AMDYA MASHFUFAH HİSYAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLAY ÖRS ROMAIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Transit göç; uluslarası göçte, düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. Sınır dışı etmeme prensebi, mülteci ve sığınmacıları koruma yükümlülüğüyle birlikte, her develetin sınıraşan suçları önlemek için ikilemi vardır. Her ülke sınır dışı etmeme prensebesi saygılıdır ve düzensiz bir şekilde topraklarında gelen mültecileri ve sığınmacıları korumakla yükümlüdür. Bununla birlikte sınırışan suçları olayı, düzensiz göç konusu ile paralellik arz etmektedir. Böylece her ülke bu şuçun büyümesini önlemek için sınır güvenliğini artırmalıdır. Bu arada, devlete sığınma önlemi ilkesini uygulamak mülteci ve sığınmacılara koruma yükümlülüklerini yerine getirmede bir engel oluşturabilir. Mülteci problemlerine değinmek için, 1951 BM (Birleşmiş Milletler) sözleşmesi'nde mültecileri korumak için ciddi anlamda, minimum standartlar düzenlendi ve kuruldu. 1951 BM sözleşmesi ve protokülünü Endonezya Cumhuriyetinde onaylamadı. Endonezya, mülteciler ve sığınmacıların Avustralya'ya gitmek için kullandığı bir geçiş ülkesidir ve mülteci ve sığınmacı akışının beraberin de getirdiği sayısız problem ile mücadele eder. Bu tez, hukuki kısıtlamaların bir geçiş ülkesinde mültecileri ve sığınmacıları control etmekte ki etkisi üzerine daha iyi bir bakış açısı getirmek için, Endonezyanın kendi toprakları içinde bu sorunu yönetmek mülteci ve sığınmacılara yardım eden BMMYK (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) ve işbirliğindeki UGÖ (Uluslararası Göç Örgütü) ile olan kısıtlamalara rağmen yetkisi uygulamak için uyguladığı hukuk yönetmelikleri inceler. Bu tez aynı zamanda yasadışı göç ile mücadele ve mültecilerin kontrol edilmesinde Endonezya ve Endonezya'dan gelen mültecilerin korumasında yükümlülük kabul etmeyen Avustralya arasındaki komplike ilşikiyi açıklar
Özet (Çeviri)
Transit migration as an emerged phenomenon in international migration has been affiliated with irregular migration and people smuggling. Along with the principle of non-refoulment and the obligation to protect the refugees and asylum seekers, every state has a dilemma to prevent the transnational crime Every country respects the principle of non-refoulment and is obliged to protect refugees and asylum seekers who come to their territory, even though they come in an irregular way utilizing smugglers. However, the transnational crime phenomenon becomes parallel with the issue of irregular migration. Thus, every country should increase its border security to prevent the growth of this crime. Meanwhile, it can be a barrier to the state to apply the principle of non-refoulment and carry out its obligations to provide protection for refugees and asylum seekers. To address the problem of refugees, the UN 1951 Convention has substantially regulated and established minimum standards for refugee protection. The Indonesian Government did not ratify the UN 1951 Convention and its protocol. Indonesia, as a transit country for asylum seekers and refugees going to Australia, competes with countless problems coming from the flows of refugees and asylum seekers. This thesis attempts to provide a better outlook on how law limitation can affect a transit country to manage the refugees and asylum seekers by examining the laws and regulations that Indonesia undertook in managing this issue in its territory with its limitations with the UNHCR in collaboration with the IOM to execute its mandate, helping the refugees and asylum seekers. This thesis also examines the complicated relationship between Indonesia and Australia in cooperation to prevent the irregular migration and manage the refugees in the same time –who takes the position that it does not owe the protection obligations to those asylum seekers who came from Indonesia–.