Kadın yazarların romanlarında ataerkinin gölgesindeki anne-kızlar
Mothers and daughters under the shadow of patriarchy in woman novelists
  1. Tez No: 475421
  2. Yazar: MELİHA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, dört kadın yazarın romanlarında – Leyla Erbil-Tuhaf Bir Kadın, Füruzan-Kırk Yedi'liler, Peride Celal-Üç Yirmidört Saat, Perihan Mağden-Biz Kimden Kaçıyorduk Anne – ataerkil söylemin anne-kız ilişkisine etkileri incelenir. Çalışmaya dâhil edilen metinlerin incelenmesinde feminist bakış açısıyla birlikte disiplinlerarası yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada, anne-kız özdeşleşmesinin temeli olarak görülen kadın bedenine dair ataerkil imgelerin anne-kızın benlik algılarında ve birbirleriyle olan ilişkilerinde yol açtığı sorunlara odaklanılmıştır. Bir yandan da, ataerkil ideolojilerin dayandığı toplumsal cinsiyet kodlarının korunup sürdürülmesi amacıyla kadının annelik rolünün kurumsallaştırılması ve böylece anne-kız ilişkisinin işlevselleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Ataerkil düzende anne-kız ilişkisindeki sorunların çözümü bir yandan kadın bedenine dair ataerkil imgelerin amacının fark edilip diğer yandan anneliğin feminist gelenek içinde anlamlandırılarak kurumsal kimliğinden sıyrılmasına bağlanmıştır. Böylece, anne-kız arasındaki karşıtlığın sonlandırılması toplumsal cinsiyet ve ataerkinin sorgulanması, hatta dönüştürülmesinde bir fırsat olarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the influence of patriarchal discourse on the mother-daughter relationship in the novels of four women writers – Tuhaf Bir Kadın by Leyla Erbil, Kırk Yedi'liler by Füruzan, Üç Yirmidört Saat by Peride Celal and Biz Kimden Kaçıyorduk Anne by Perihan Mağden. The texts included in the study are analyzed through a feminist perspective using an interdisciplinary method. The thesis focuses on the problems in the mother-daughter relationship caused by the patriarchal imagery of the female body, which is considered as the ground for mother-daughter identification, and a major part of their identity formation. Institutionalization of women's role as mothers is also emphasized as a means of making the mother-daughter relationship functional for the preservation of gender roles that patriarchal ideologies are built upon. Realization of the motives behind the patriachal imagery of the female body and the release of motherhood from institutional burdens through a feminist interpretation are considered as the remedy for the mother-daughter problems in patriarchy. Thus, the antagonism between mother and daughter will be over, creating an opportunity to challenge, even to transform gender roles and patriarchy.