Art magazine publishing in Turkey in the 1970s: The case of Milliyet Art magazine
1970'lerde Türkiye'de sanat dergiciliği: Milliyet Sanat örneği
- Tez No: 475427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ERCAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
'1970'lerde Türkiye'de Sanat Dergiciliği: Milliyet Sanat Örneği' başlıklı bu çalışmada, 1970'lerde kültür-sanat alanında yaşanan gelişmeler ve bunların medyada yarattığı etkilere dergiler üzerinden bakılmaktadır. Araştırmada 1970'lerde yayın yapmış kültür-sanat dergilerinin özellikleri ele alınmıştır. Büyük sermayeli bir yayın kurumu tarafından desteklenen ilk kültür-sanat dergisi olarak kayıtlara geçen Milliyet Sanat Dergisi, gerek bu özelliği gerekse de özgün içeriği sebebiyle araştırmada örnek olarak incelenmiştir. 1970'lerde ve sonrasında kültür-sanat dergiciliği yapmış Adnan Özyalçıner, Ahmet Say, Tuğrul Eryılmaz, Turgay Fişekçi, Seçkin Selvi ve Zeynep Oral ile yapılan derinlemesine mülakatlar sonucunda dönemin dergiciliği; Kurumsallaşma, Gazete vs Dergi, İçerik, Profesyonel Kadro, Dağıtım, Reklam, Tiraj ve Yayın Ömrü olmak üzere sekiz başlık altında değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin sonucunda 1970'lerde kültür-sanat dergiciliğine dair özetle, dönemin siyasi ve sosyal koşullarından etkilendiği, dağıtım ve reklam gibi alanlarda daha fazla problemlerin yaşanmasına rağmen günümüzden daha yüksek satışlara ulaşıldığı söylenebilir. Öte yandan araştırmada örnek olarak incelenen Milliyet Sanat Dergisi'nin aynı dönem yayın yapan diğer kültür-sanat dergilerinin yaşadığı kimi problemlerden daha az etkilenip Milliyet Gazetesi'nin tüm imkanlarından faydalanarak uzun yıllar yayın hayatına devam edebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled 'Art Magazine Publishing In Turkey In The 1970s: The Case Of Milliyet Art Magazine' takes a look at the steps taken in the field of culture and art in the 1970s and the impacts of these steps on the media, through the magazines. Characteristics of the art magazines published during the 1970s were discussed in the study. Milliyet Art Magazine, recorded as the first art magazine to be published by a big capital publishing organization, was analysed as a case both in terms of such characteristic and its unique content. Findings obtained through the in-depth interviews were included. The magazine publishing of the time was analysed under eight titles as; Institutionalization, Newspaper vs Magazine, Content, Professional Staff, Distribution, Advertising, Circulation and Publication Lifetime, as a result of the interviews made with Adnan Özyalçıner, Ahmet Say, Tuğrul Eryılmaz, Turgay Fişekçi, Seçkin Selvi and Zeynep Oral who performed art magazine publishing during and after the 1970s. As a result of these analyses, it can be said that in brief art magazine publishing in the 1970s was affected from the political and social conditions of the time and reached higher circulations than the present time, even though it encountered more problems in the fields such as distribution and advertising. Moreover, it was detected that, Milliyet Art Magazine, analysed as a case in the research, managed to maintain its publication life for many years, being affected lesser by some problems experienced by the other art magazines published in that time and benefiting from all the opportunities offered by Milliyet, it had as a support behind.