The politics of law, finance and the Ottomans in the writings of Mīrzā Malkum Khān
Mirza Melkom Han'ın yazılarında kanun, finans ve Osmanlılarla ilgili politikalar
  1. Tez No: 475428
  2. Yazar: BEYİZ KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK TUĞ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Melkom Han'ın yazılarına odaklanıldı ve Osmanlı hukuku, finansı ve politikalarıyla ilgili düşünceleri çalışıldı. Tezin amacı 19. yüzyıl ilk liberal Kaçar siyasetçilerinden biri olan Melkom Han'ın yaşantısının değişik evrelerinde değişen politik ortama ve kendi politik konumuna göre Osmanlı hukuku, finansı ve politikalarına dair söylemini taktiksel olarak nasıl değiştirdiğini mektupları, risaleleri ve Kanun gazetesini dikkate alarak incelemektir. Genel olarak, bu yüksek lisans tezi iki soruyu cevaplamaya çalışmıştır: Melkom Han yazılarında Osmanlılar ilgili nasıl düşünceler dile getirmiştir ve Melkom Han'ın Osmanlı devlet adamları, reformcuları, yazarları ile ilişkisi ne yönde gelişmiştir? Bu soruların cevapları tezdeki bölümlerde bir bağlama oturtularak cevaplanmaya çalışıldı. Giriş ve biyografi bölümünde Melkom Han'ın hayatını yazmaya yönelik farklı yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Melkom Han ve Osmanlıların anayasa ve eğitimle ilgili düşünceleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde Melkom Han'ın, Namık Kemal'in ve Fuad Paşa'nın borç alma ve imtiyaz verme gibi konulardaki düşünceleri incelendi. Beşinci bölümde Melkom Han'ın Osmanlılar ve Kaçarlar arasında yürtüttüğü diplomatik faaliyete odaklanıldı ve zamanla değişen siyaseti gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, I focus on the writings of Malkum Khān and study his thoughts on the Ottoman law, finance and politics. My main aim is to show, as a liberal of his time, how Malkum Khān in his different life periods tactically changed his discourse towards the Ottoman law, finance and politics in his letters, essays and Qānūn for his political aims. In general, in this master thesis, I try to answer two related questions: what kind of ideas Malkum Khān expresses on the Ottoman Empire in his writings (letters, Qānūn, essays) and what are the relations of Malkum Khān with the Ottoman statesmen, reformists and writers? The answers of these questions were contextualized in the chapters. In the introduction and biography chapter, I tried to show different approaches towards writing his biography; in the third chapter, I tried to show different visions of Malkum Khān and some of the Ottoman authors towards Kânûn-i Esâsî and the law; in the fourth chapter, I tried to show Malkum Khān's and Fuad Paşa's approaches to Ottoman finance and borrowing money; in the fifth chapter, I tried to show Malkum Khān's role in the diplomatic relations of Qajar and Ottoman states, and Malkum Khān's changing attention towards the Ottoman Empire and Japan.