Ganoderma lucidum ekstraktının karbonmonoksit zehirlenmesi oluşturulmuş fare modelinde kalp üzerindeki etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological investigation of the effects of ganoderma lucidum extract on the heart in a mouse model of carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 830527
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TÜRKKANI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Karbonmonoksit zehirlenmesi dünya genelinde zehirlenmeye bağlı mortalite ve morbiditenin en yaygın nedeni olarak kabul edilmektedir. Karbonmonoksit zehirlenmesinde nörolojik ve kardiyovasküler tutulum morbidite ve mortaliteden önemli ölçüde sorumludur. Karbonmonoksit kaynaklı toksisitenin kesin bir antidotu bulunmamakla birlikte güncel tedavi normobarik veya hiperbarik oksijen uygulamasıdır. Bu tedavilerin kalp tutulumu ve mortaliteye etkileri tartışmalıdır. Kültür mantarları arasında, Gonaderma Lucidum besin değerinden ziyade farmasötik değeri ön planda olan ve yıllardır tıbbi kullanımı mevcut bir mantar türüdür. Çalışmamızın amacı; kalp hasarına neden olan fakat henüz net bir tedavisi bulunamayan karbonmonoksit zehirlenmesinde kardiyotoksik hasarın önlenmesi veya azaltılmasına yönelik yeni bir bitkisel ajanın etkilerini araştırmaktır. Bu sebeple yüksek doz karbonmonoksitin kalp dokusunda meydana getirdiği hasarın ve Ganoderma Lucidum'un bu hasar üzerine doz bağımlı etkilerinin histolojik ve biyokimyasal yöntemlerle ortaya konulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, karbonmonoksit zehirlenme modeli uygulanarak tedavi gruplarına 9 gün oral gavaj ile Ganoderma Lucidum verilmiş; 10. günde sakrifiye edilmiş olan toplam 20 adet farenin sakrifikasyon sonrası arşiv kalp dokuları kullanılmıştır. Eksize edilen kalplerin ventriküllerinden, sistematik rastgele örnekleme ile frozen kesitler alınarak histokimyasal boyama yapılmış ve bağ dokusu miktarı FIJI programı ile analiz edilmiştir. Frozen kesitlerin bir kısmı da apoptozisin tespiti için TUNEL testinde kullanılmıştır. Kalplerin apeks bölümleri elektron mikroskobik inceleme için gerekli doku takibine alınarak yarı ince ve ince kesitler alınmış; ince kesitler elektron mikroskop altında incelenmiştir. Yarı ince kesitler toluidin mavisi ve polikromatik boyama ile boyanmıştır. Toluidin mavisi boyalı kesitler ışık mikroskop ile görüntülenip ortalama kardiyomiyosit çapları hesaplanarak KF Viewer yazılımı ile analizi yapılmıştır. Polikromatik boyalı kesitlerdeki kardiyomiyosit yapısı ve ekstraselüler alanlar da ışık mikroskop ile görüntülenip incelenmiştir. Kalp dokularının atriyumları ise oksidatif hasarın tespiti için biyokimyasal (MDA) analizde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Carbon monoxide poisoning is accepted as the most common cause of mortality and morbidity related to poisoning worldwide. Neurological and cardiovascular involvement is responsible for morbidity and mortality in carbon monoxide poisoning. Although there is no definitive antidote for carbon monoxide-induced toxicity, the current treatment is normobaric or hyperbaric oxygen administration. The effects of these treatments on cardiac involvement and mortality are controversial. The need for new treatment methods has arisen because hyperbaric oxygen therapy is difficult to access, its cost is high, and its effectiveness in cardiotoxicity due to carbon monoxide poisoning has not been clearly demonstrated in the literature. Among cultivated mushrooms, Ganoderma Lucidum is a type of mushroom that has pharmaceutical value rather than nutritional value and has been used medicinally for years. The aim of our study; The aim of this study is to investigate the effects of a new herbal agent for the prevention or reduction of cardiotoxic damage in carbon monoxide poisoning, which causes heart damage but has not yet found a clear treatment. For this reason, it is aimed to reveal the damage caused by high dose carbon monoxide in the heart tissue and the dose-dependent effects of Ganoderma Lucidum on this damage by histological and biochemical methods. Materials and Methods: In our study, using the carbon monoxide poisoning model, the treatment groups were given Ganoderma Lucidum by oral gavage for 9 days and the archive heart tissues of 20 mice, which were sacrificed on the 10th day, were used after sacrification. Frozen sections were taken from the ventricles of the excised hearts with systematic random sampling, histochemical staining was performed and the amount of connective tissue was analyzed with the FIJI program. Some of the frozen sections were also used in the TUNEL test for the detection of apoptosis. The apex parts of the hearts were taken under tissue follow-up for electron microscopic examination, and semi-thin and thin sections were taken; thin sections were examined under an electron microscope. Semi-thin sections were stained with toluidine blue and polychromatic staining. Toluidine blue stained sections were viewed with a light microscope, and mean cardiomyocyte diameters were calculated and analyzed with CF Viewer software. The cardiomyocyte structure and extracellular areas in the polychromatic stained sections were also visualized and examined with a light microscope. The atria of the heart tissues were used in biochemical (MDA) analysis for the detection of oxidative damage.