Reconstructing the sacred on social media: Eksi Sözlük example
Kutsalı sosyal medya üzerinden yeniden inşa etmek: Ekşi Sözlük örneği
  1. Tez No: 475434
  2. Yazar: SEDEF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Ekşi Sözlük kullanıcılarının iktidar temsilcileri söylemleriyle tetiklenip kamuya yansımış tartışmalar üzerinden kutsalı nasıl ifade ettiklerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koymuştur. Ekşi Sözlük günümüzün dijital kamusal alanıdır. Bu dijital kamusal alan, kalabalık kitlesi ve çeşitliliğiyle tartışmalar hakkında çok sesli bir data analizi yapma ortamı sağlamıştır. Çalışma, Durkheim'dan bu yana sekülerleştiği ifade edilen kutsalın, günümüze kadar yapılmış kutsal-dünyevi çalışmalardan farklı olarak, vatan-millet-din üzerinden değil kimlik ve bireysel haklar üzerinden analizini sunmuştur. Tezde söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Analizlerin sonucunda insan hakları, vicdan ve düşünce özgürlüğü gibi evrensel olan değerlerin sözlük kullanıcıları tarafından gündelik hayatta kutsallaştırıldığı görülmüştür. Bu kutsallaşma, sözlükteki yazarların düşüncelerini güçlü bir şekilde inanarak savunmaları ile açıklanabilir. Yeni medya ve din literatüründen farklı olarak yapılan analizler postmodern dönem içindeki kutsanan dünyevilerden örnekler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study elaborated how Eksi Sozluk users form the sacred on the basis of debates which were triggered by the discourses of government officials and reflected to the public. Eksi Sozluk is the digital public sphere of the term. This digital space provided a miscellaneous field of analyzing data on debates with its multitude mass and diversity. The study presented analysis of the sacred which is stated that it has been secularized since Durkheim through identity and individual rights rather than homeland-nation-religion as distinct from sacred-profane studies having done so far. Discourse analysis method was used in the thesis. In consequence of analysis, it was seen that universal values like human rights and freedom of conscience and thought are sacralized by Eksi Sozluk users in daily life. This sacralization can be interpreted in the manner of advocatings which Eksi Sozluk users had strongly and believingly. The analysis that was made as distinct from the new media and religion literature presented examples from the seculars which are sanctified in postmodern era.