A meta-analysis on the relationship between job satisfaction and job performance
İş tatmini ve iş performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen meta-analiz çalışması
- Tez No: 475435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı iş tatmini ve iş performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Nicel bir çalışmada, bir araştırmacı değişkenler arasındaki ilişkileri ya da bir değişkenin, diğer değişkenler üzerindeki nedensel etkisini istatiksel olarak irdeler. Bu istatiksel yaklaşım, basit ve anlaşılabilir bir analiz ve çalışma için çok önemlidir. Son yıllarda, farklı bilim alanlarında, çeşitli olgular üzerinde yürütülen nicel araştırmalardan elde edilen bulguların kümülatif şekilde değerlendirilmesi ve farklı olgular arasındaki korelasyonel ya da nedensel ilişkilere dair genel bir yargıya varılması için meta-analiz araştırmaları yapılmaktadır. Bu metodoloji çerçevesinde, bu tez kapsamında yürütülen araştırma da spesifik olarak iş tatmini ve iş performansı arasındaki ilişkiye dair Türkiye'den farklı örneklemlerle yapılmış nicel araştırmalardan elde edilen bulguları bir araya getirmek amacıyla yapılan bir meta-analiz çalışmasıdır. Bu kapsamda hangi değişkenler arasındaki ilişkiye bakılacağına karar verilme sürecinde, genel anlamda örgütsel ve bireysel performansı etkileyen faktörler üzerine araştırma yapılmıştır. Literatürle ile ilgili ön araştırma sonucunda, birçok çalışma incelenmiş olup, diğer faktörler ile kıyaslandığında iş tatmininin iş performansı üzerine etkisi ve ilişkisine dair daha fazla sayıda araştırma bulunduğu görülmüş ve bu ilişkiye yoğunlaşılmasına karar verilmiştir. Çalışmaların, meta-analize dahil edilmesi için makalelerin nicel bir çalışma olması ve etki büyüklüğünün hesaplanması için yeterli bilgiye sahip olması ve en önemli kriter olarak, örneklemlerinin sadece Türkiye'deki çalışanları içermesi gerekmektedir. Sonuç olarak, 12 makale, bir yüksek lisans tezi ve bir doktora tezi istenen seçim kriterlerini karşıladığı için meta-analiz çalışmasına dahil edilmesine karar verilmiştir. Analize dahil edilen 14 çalışmanın toplam örneklem büyüklüğü 4070'dir. İş tatmini ile iş performansı arasındaki korelasyonu inceleyen bu meta-analiz içerisinde en yüksek korelasyona sahip çalışma, Akkoç, Çalışkan ve Turunç (2012)'nin makalesidir (r=.530, p=.01). Minimum korelasyona sahip çalışma ise Gürbüz, Erkuş ve Sığrı (2010)'nın makalesidir (r=.087, p=.05). Meta-analitik çalışma Comprehensive Meta-Analysis Software programı kullanılarak yürütülmüştür ve genel sonuçlara dayanarak; iş tatmini ile iş performansı olguları arasında pozitif ve istatiksel yönden anlamlı bir sonuç (r= .315, p= .000, k=14, N= 4070) elde edilmiş olup, bu ilişki etki büyüklüğü açısından orta ile büyük arasındaki bir seviyededir (Cohen, 1988). Ayrıca, 14 çalışma içerisinden dokuz çalışma örneklemleri açısından özel ve kamu sektörü olarak gruplanabilmektedir. Örneklemi, özel sektör çalışanlarını içeren altı çalışma, iş tatmini ile iş performansı arasında pozitif ve istatiksel yönden anlamlı bir sonuç (r= .258, p= .000, k=6, N= 1434) vardır; bu ilişkinin etki büyüklüğü küçük ile orta seviye arasında nitelendirilmiştir (Cohen, 1988). Örneklemi, kamu sektör çalışanlarını içeren üç çalışmaya ise yine pozitif ve istatiksel yönden anlamlı bir ilişki olduğunu (r= .339, p= .000, k=3, N= 341) ve bu ilişkinin orta ile büyük arasındaki bir etki düzeyi olduğunu göstermektedir (Cohen, 1988). Tartışma bölümünde, bu genel ve sektöre özel etki büyüklükleri uluslararası meta-analiz çalışmalarından elde edilen etki büyüklükleri açısından yorumlanmış ve karşılaştırılmıştır. Küçük ile büyük etki büyüklüğü aralığında değişkenlik gösteren bu pozitif ilişki önceki meta-analiz bulguları ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between job satisfaction and job performance by using meta-analytic research methodology. In a quantitative research paper, researchers focus on a specific correlation between variables or the effect of a specific variable on other variables statistically. This approach is important and necessary for a simple and understandable research paper. In recent years, meta-analytic studies are carried out in order to assess cumulatively the findings of quantitative research. Researchers conduct it in different areas of science to make a general judgement about correlational or causal relationships. Within the framework of this research methodology, this thesis focuses on studies with samples from Turkey specifically and examines the relationship between job satisfaction and job performance. In the process of decision on variables to study meta-analytically, literature review has been conducted about factors that affect organizational and individual performance. In this phase, the studies about the effect and relationship of job satisfaction on job performance were more frequent than the other constructs and it was decided to concentrate on this relationship. The inclusion criteria were as follows: quantitative research with sufficient information for calculation of effect size on samples solely include employees from Turkey. Consequently, 12 articles, one master thesis and one doctorate thesis met these inclusion criteria. Total sample size of 14 studies is 4070. Among these fourteen studies; Akkoç, Çalışkan and Turunç (2012)'s study reported the highest correlation between job satisfaction and job performance (r=.530, p=.01). Gürbüz, Erkuş, and Sığrı (2010)'s study has the lowest correlation (r=.087, p=.05). Meta-analysis was conducted by using Comprehensive Meta-Analysis Software and overall results depicted that there is positive and statistically significant correlation (r= .315, p= .000, k=14, N= 4070) between job satisfaction and job performance and the effect size is medium to large level (Cohen, 1988). In addition, it was possible to categorize nine studies within 14 papers according to their samples. When six research papers with private sector employees only were investigated, there is positive and statistically significant correlation (r= .258, p= .000, k=6, N= 1434) again. According to Cohen (1988), this is small to medium effect. Furthermore, the three research papers out of 14 studies were investigated that included solely public sector employees as sample, the relationship is positive and statistically significant (r= .339, p= .000, k=3, N= 341). According to Cohen (1988), this is medium to large effect. In the discussion section, these general and sector specific effect sizes are interpreted and compared with the available meta-analytic research from the international literature. It was observed that these effect sizes ranging between small to large level are consistent with earlier research findings.