Wartime rapes in International Criminal Courts case law and Cyprus conflicts
Uluslararası Ceza Mahkemeleri içtihadı ve Kıbrıs çatışmalarında savaş tecavüzleri
- Tez No: 475444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması uzun süredir uluslararası hukukta ihmal edilmekte olan savaş tecavüzlerini anlatmaktadır. Bu suçlara yönelik cezasızlık 1990'lı yıllara gelindiğinde Eski Yugoslaviya Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurulması ile değişmeye başlamıştır. Her ne kadar Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tarihi kararlar verilmiş olsa da, soruşturma ve yargı süreçlerinde ciddi eksiklikler ve hatalar gözlemlenmiştir. Daha sonrasında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurucu belgesi olan Roma Statüsü savaş tecavüzü ve diğer cinsel suçlara ilk kez çok detaylı bir biçimde yer vermiştir. Uluslararası toplum tarafından önemli gelişmeler sağlanmış olsa da, Kıbrıs'taki silahlı çatışmalarda işlenen savaş tecavüzleri hala iki toplum için ciddi bir tabu olarak görülmektedir. Bu suçu işleyenleri tespit edebilmek ve cezalandırmak için herhangi soruşturma yürütülmemiştir. Bu tez, Kıbrıs'taki çatışmalarda savaş tecavüzlerinin yaşanmış olduğunu ve hem Kıbrıslı Türk hem de Kıbrıslı Rum kadınların bunun mağduru olduğunu ve toplumlararası barışın inşası için de kritik olan mağdurların uzun süredir gecikmekte olan tazminini sağlamak için gerekli adımlar atılması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis describe the development of wartime rapes that were neglected for a long period of time under international law. The impunity for such crimes has started to change during 1990s with the establishment of International Tribunal for Former Yugoslavia (ICTY) and International Tribunal for Rwanda (ICTR). Several historic judgements were handed down by both ICTY and ICTR but there were still important weaknesses and mistakes during the investigation and trial processes. The Rome Statute, founding document of the International Criminal Court, later codified wartime rapes and gender crimes in a very detailed way for the first time. Despite the significant developments made by the international community, wartime rapes committed during the armed conflicts in Cyprus are still seen as a massive taboo by both communities. The victims are being silenced and the societies or governments of both Greek Cypriot and Turkish Cypriot communities failed to accept these crimes and provide the necessary remedy for the victims. Investigation was not carried out to identify and punish the perpetrators. The thesis assert that wartime rapes did happen during the armed conflicts in Cyprus and both Greek Cypriot and Turkish Cypriot women were victims of it and that the necessary steps has to be taken in order to provide the long delayed remedy for the victims that is also crucial for the intercommunal reconciliation process.