Uluslararası Hukuk çerçevesinde kadına yönelik suçlar
Crimes against woman within the framework of International Law
  1. Tez No: 280250
  2. Yazar: MELTEM ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Aslında kadınlara yönelik suçlar en eski çağlardan beri işlenegelmektedir. Ancak ne yazık ki bu suçların uluslararası hukuk çerçevesinde ele alınıp suçluların cezalandırılmaları, kadının hak ettiği değere ve haklara oldukça geç kavuşması gibi, çok zaman almıştır. İşte bu tezle kadına yönelik suçların nasıl ve ne zaman, hangi düzenlemelerle uluslararası hukukun konusu haline geldiği açıklanmıştır. Bu doğrultuda tez ?Uluslararası Hukukta Genel Olarak Kadının Korunması? ve ?Uluslararası Ceza Mahkemeleri Işığında Kadına Yönelik Suçlar? başlıklı iki bölüme ayrılmıştır.Tezin birinci bölümü üç alt başlıktan oluşmaktadır. Bu alt başlıklardan ilkinde, kadına yönelik şiddet dahil kadınlara karşı yapılan her tür haksızlığın insan hakları kapsamında kendine nasıl yer bulduğu incelenmiş, tarihsel süreçte kadının korunmasına ilişkin hangi düzenlemelerin yapıldığı belirtilmiştir. İkinci alt başlıkta da eski çağlardan 1949 Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere 20. yüzyılın ikinci yarısına -Nüremberg Mahkemelerinin kuruluşuna- kadar olan dönemde, yani ad hoc mahkemelerin kurulmasından önce, kadınlara yönelik suçlara ilişkin yapılan düzenlemeler üç dönem halinde incelenmiştir. Üçüncü alt başlıkta ise kadınlara karşı uygulanan cinsel şiddet eylemlerinin soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları kapsamında ne şekilde değerlendirildikleri konusu ele alınmıştır.Tezin ikinci bölümü de ilk bölüme benzer şekilde yine üç alt başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümde ad hoc nitelikteki Nüremberg, Tokyo, Yugoslavya ve Ruanda Mahkemeleri ile daimi nitelikteki UCM ayrı ayrı incelenerek kadına yönelik suçların, her bir mahkeme statüsünde hangi suç kapsamında yer aldığı açıklanmıştır. Ayrıca yine kadına yönelik suçlar bağlamında, mahkemeler arasında bir karşılaştırmaya da gidilmiştir.Sonuç olarak, kadına yönelik suçlara ilişkin günümüze kadar yapılmış olan tüm düzenlemelerin ve kurulmuş olan dört ad hoc ve bir daimi mahkemenin sağlamış olduğu başarılar görmezden gelinemez. Özellikle de UCM'nin kendinden önceki ad hoc nitelikteki mahkemelere oranla daha etkili bir caydırıcılığa sahip olacağı öngörülmektedir. Ancak UCM'nin dahi, gelecekte kadınlara yönelik suçları ve gerçekleştirilebilecek her tür şiddet eylemini tam anlamıyla engelleyebileceği şüphelidir. Bunun son örneği ise Darfur'da yaşanan olaylardır.Anahtar Sözcükler1.Kadın2.Uluslararası Hukuk3.Suç4.Cinsel Şiddet5.Irza Tecavüz
Özet (Çeviri)
As a matter of fact crimes against women have been committed since the ancient times. But unfortunately, as is the case with women gaining their rights and the value they deserve fairly late, it took a long time for these crimes to be considered in the framework of international law and the criminals to be charged. Here in this thesis how and when, with which regulations the crimes against women have become the subject of international law are explained. In this manner, the thesis is separated into two major parts titled as ?Protection of Woman as a Whole in International Law? and ?Crimes Against Woman in the Light of International Criminal Tribunals? respectively.The former part of the thesis consists of three subtitles. In the primary one, it is examined that how every sort of injustice against women, including the violence against them, took place within the context of human rights and it is also stated that which regulations have been constructed throughout the historical process concerning the protection of women. In the secondary subtitle, ongoing regulations with regard to women-oriented crimes from ancient times to the second half of the twentieth century -the establishment of Nuremberg Tribunals- not excepting the 1949 Geneva Convention, in other words until the establishment of the ad hoc tribunals, are considered in case of three periods. Lastly the third subtitle discusses the subject of how the acts of sexual violence against women are evaluated by means of crime of genocide, crimes against humanity, and war crimes.Similarly to the former part, the latter part of this thesis is composed of three subtitles. In this part, the ad hoc Tribunals of Nuremberg, Tokyo, Yugoslavia and Rwanda and the permanent International Criminal Court (ICC) are separately reviewed and it is mentioned for the statute of each tribunal that under which crime topic the crimes against women are involved. In addition to these, a comparison is drawn between these tribunals quite obviously in the context of women-oriented crimes.To conclude, we cannot ignore the success ensured by all of the regulations that have been constructed with regard to the crimes against women, four ad hoc tribunals and one permanent court that have been established until these days. Especially, it is anticipated that the ICC will have much more effective deterrence compared to the preceding ad hoc tribunals. However, it is still doubtful that even ICC will manage a complete prevention of crimes and every possible act of violence against women that could happen in the future. The incidents occurred in Darfur could be given as the latest proof.Key Words1.Woman2.International Law3.Crime4.Gender-based Violence5.Rape