How does resistance to change in business environment affect professional's belief towards change
İş dünyasındaki değişime direnç çalışanların değişime inancını nasıl etkiler
- Tez No: 475443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GERGELY CZUKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların değişime direnç eğilimlerinin, onların değişime karşı olan inancını nasıl etkilediğini incelemektir. İş dünyasında, çalışanlar, onların değişime karşı inancını etkileyen birçok kişi ile etkileşim içindedirler. Bu kişiler, çalışanın yöneticisi, takım arkadaşları, diğer takımın yöneticisi, diğer takımın üyeleri, birim müdürleri üst yönetim ve burada adı geçmeyen kişiler olabilir. Bu kişiler, çalışanın değişime karşı inancını etkiler mi sorusuna cevap vermek için, çalışanın değişime karşı direnç eğilimine ile birlikte, yöneticisinin ve onu etkileyen kişinin de çalışan tarafından algılanan değişime karşı direnç eğilimlerine ve bu kişilerin değişime desteklerine bakılmıştır. Bu çalışmaya şirket satın alım sonrası entegrasyon sürecinde olan özel sektörde hizmet veren bir şirkette çalışan 168 kişi katılmıştır. Ek olarak, Lider-Üye Etkileşimi(LÜE) ve Takım Üyesi-Üye Etkileşimi(TÜE) moderator olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak, katılımcının değişime karşı inancı ile değişime karşı direnç eğilimi arasında negatif korelasyon bulunmuş, yöneticisinin katılımcı tarafından algılanan değişime direnç eğilimi arasında korelasyon gözlenememiştir. Ayrıca, katılımcının bu şirket satın alımında değişime karşı inancı ile, yöneticisinin katılımcı tarafından algılanan değişime karşı desteği arasında pozitif korelasyon gözlenmiş, LÜE moderator rolü oynamıştır. Sadece yöneticisinin katılımcı tarafından algılanan desteği değil, ayrıca, ve katılımcıyı bu değişim sürecinde etkileyen kişinin değişime karşı desteği ile katılımcının değişime karşı inanç ve desteği arasında pozitif korelasyon gözlemlenmiştir. Ancak, TÜE'nin moderator etkisini destekleyici bir sonuca ulaşılamamıştır. Özetleyecek olursak, kritik olan, kişilerin değişime karşı algılanan değişim eğiliminden ziyade, değişime karşı desteklerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Yöneticilerin, takım üyelerinin ve etkilenen kişilerin değişime karşı desteği artıkça, katılımcının da değişime karşı inancı ve desteği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate how dispositional resistance to change (RTC) of employees affect their beliefs towards the imposed organizational change. In business environment employees are in social interaction with many people including their manager, team members, other teams' managers, other teams' members, unit managers, top management and anyone who couldn't been mentioned. To answer the question whether those people are effective on employees' change beliefs or not, not only dispositional RTC of employee, but also perceived dispositional RTC, change belief and support of leaders and influencers are assessed. 168 employees who work in the same private sector company, which is in Post-Acquisition Process, participated in the study. In addition, leader member exchange (LMX) and team member exchange (TMX) are used as moderators to find out how the social exchanges affect this relationship. As a result of this study it is found that participant's belief toward acquisition is negatively correlated with his/her own dispositional RTC and not correlated with his/her manager's perceived RTC. Moreover, positive correlation is found between participant's belief toward change and his/her manager's perceived support toward change; LMX shows a moderation effect. Not only the manager's but also the influencer's support and participant's belief and support show positive correlation. Influencer is defined as the person who influence the participant at most during the Post-Acquisition Integration Process. Though a positive relationship between team members' perceived support and follower's belief is founded, strength of team's social exchange (TMX) does not contribute to this relationship. To summarize, it is crucial to understand the importance of parties' beliefs and supports towards imposed change instead of their dispositional RTC. As the support of the managers, team members and influencers increases participant's support and belief towards change increases as well.