The effect of natural gas on the Russian-Israeli relations from 2000 to 2015
2000 - 2015 yıllarındaki Rus - İsrail ilişkilerine doğal gazın etkisi
- Tez No: 475449
- Danışmanlar: PROF. PHİLLİPP OMAR AMOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bugünlerde ülkeler enerji sektöründe ve özellikle doğal gaz alandaki stratejik ilgilerine bağlı olarak ekonomik ve siyasal kararlar alırken bir çekişme içerisinde oluyorlar. Doğu Akdeniz bölgesinde açık denizlerdeki doğal gaz alanları keşfedilerek İsrail'in doğal gaz ithalatçısı konumundan potansiyel doğal gaz ihracatçısı konumuna geçtiğinden beri doğal gaz, Rusya ve İsrail arasındaki enerji ilişkilerinde yeni bir unsuru haline geldi. Yeni keşfedilen alanlardan gelen gazın, Rusya'nın enerji kaynaklarına büyük ölçüde bağımlı olan Avrupa pazarlarına ihraç edilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda, Avrupa'ya önemli bir doğal gaz ihracatçısı olan Rusya, ekonomik açıdan olumsuz arz projelerini önlemek ve Avrupa pazarındaki mevcut konumunu korumak için İsrail'le olan ilişkilerini güçlendirmekle ilgilenmektedir. Tez, Rus-İsrail siyasi ve ekonomik ilişkilerine, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki doğal gaz alanındaki gelişmelerin (örneğin, açık denizlerdeki ve kıyıya yakın yerlerdeki yeni alanların keşifleri ve doğal gaz üretimi ve transferi üzerine yapılan uluslararası projeler) etkisine odaklanıyor. Rusya ve İsrail arasındaki ilişkilerin doğal gazın önemini analiz etmesi, doğal gazın jeopolitiğini daha derinlemesine kavramak için temel ilkeleri sağlıyor.
Özet (Çeviri)
Nowadays there is a challenge in world policy when states tend to take economic and political decisions based on their strategic interests in energy sphere, especially in natural gas sector. Natural gas became a new element of intergovernmental relationship between Russia and Israel, who has recently changed its energy status into potential natural gas exporter by discovering huge offshore fields in the East Mediterranean. Gas from new fields is planned to be export to European markets which are highly dependent from energy supplies from Russia. In this context, Russia, as a major natural gas exporter to Europe, is interested in strengthening relations with Israel in order to prevent economically unfavourable supply projects and to preserve its current position in European market. The study focuses on the effect of developments in natural gas sphere in the Middle East and the East Mediterranean regions (such as discoveries of new offshore and onshore fields and international projects on natural gas production and transportation) on Russian-Israeli political and economic relations. Analysis of natural gas role in bilateral relations between Russia and Israel provides a fundamental basis for the deeper understanding the geopolitics of natural gas.