Doğu Akdeniz'deki doğalgaz keşif ve sondaj faaliyetlerinin bölge jeopolitiğine ve Kıbrıs sorununa etkileri
Effects of the natural gas discoveries and drilling in the Eastern Mediterranean on the regional geopolitcs and Cyprus issue
  1. Tez No: 646102
  2. Yazar: EZGİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma Doğu Akdeniz bölgesinde keşfedilen ve keşfedilmesi beklenen doğalgaz kaynaklarının bölgedeki Kıbrıs sorununa etkisini araştırmaktadır. Enerji pragmatizminin bögedeki kemikleşmik Kıbrıs sorununun çözümünde olumlu/olumsuz nasıl bir rol oynayacağı çalışmanın temel sorusunu oluşturmaktadır. Bu soruya cevap ararken bölgesel ve bölge dışı politik aktörlerin Doğu Akdeniz politikaları incelenmiş ve bölgedeki doğalgaz rezervlerinin bu politikalar üzerindeki etkisi ele alınmıştır. İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır bölgede hali hazırda doğalgaz rezervleri tespit etmiş ülkelerdendir. Bunun yanında bölgede keşif çalışmaları devam etmektedir. Bölge, enerji güvenliği bağlamında Avrupa Birliği ve NATO gibi uluslararası örgütlerin ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın da doğrudan ilgisini üzerine çekmektedir. Doğu Akdeniz çok değişkenli bir bölge olarak tarihsel önemini bugün de korumaktadır ve Kıbrıs Adası da tarih boyunca coğrafi konumu ile olduğu gibi bugün de çevresinde bulundurduğu enerji kaynaklarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir
Özet (Çeviri)
The study focuses on the effects of natural gas resources discovered and expected to be discovered in the Eastern Mediterranean Region on the Cyprus problem in the region. The main question of the study is how energy pragmatism will play a positive/negative role in the solution of the entrenched Cyprus problem in the region. While looking for an answer to this question, the Eastern Mediterranean policies of regional and non-regional political actors were examined and the effect of natural gas reserves on these policies was discussed. Israel, Greek Cypriot administration of Southern Cyprus (gcasc) and Egypt are among the countries that have already identified natural gas reserves in the region. Besides that, the exploration studies are in progress. The region draws the direct attention of international organizations such as the European Union and NATO, as well as the United States and Russia in the context of energy security. The Eastern Mediterranean, as a multivariate region, still maintains its historical importance and Cyprus Island continues to attract attention with the energy resources it possesses, as it is with its geographical location throughout history.