Using foreign policy as a tool for spreading Ideology: The case of Iran in Ghana (1979-2016)
İdeolojiyi yaymada dış politikayı bir araç olarak kullanma: Gana'da İran örneği (1979-2016)
- Tez No: 475450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OTHMAN ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dini ideolojiler günümüz siyasi şartlarında çok önemli hale gelmektedir. Uluslararası siyasette dini ideolojinin tartışılmasında İran İslam Cumhuriyeti merkezi konumdadır. Bunun nedeni, 1979'dan beri devletin iç ve dış politikası, Safevi döneminden miras kalan 12 Şii ideolojisi tarafından kolaylaştırılmasıdır. Şiiliğin yaygınlaşması, dünyanın birçok yerinde Afrika da dahil olmak üzere yabancı diplomatların ve İslam Cumhuriyeti'nin diğer diplomatik kollarının gündemi haline geldi. Afrika'nın Fas, Sudan ve Komoros gibi bazı bölgelerinde Şiiliğin yayılması güçlü bir dirençle karşılaştı ve nihayetinde bu bölgelerdeki İslam Cumhuriyeti'nin elçiliklerinin kapatılmasına neden oldu. Bununla birlikte, Gana ve diğer bazı Batı Afrika ülkeleri Şiiliğin yayılması için üreme alanı haline geldi.1979'da İran büyükelçiliğinin ve kültür konsolosluğunun kurulmasından bu yana, Gana Müslümanlarının dikkatini Şiiliğe çekmek için Kudüs Günü kutlamaları, Devrim Günü kutlamalarının yanı sıra Mevlid kutlamaları gibi çeşitli programlar da düzenlenmektedir. Elçilik ve kültür konsolosluğu, Şiiliğin Ganalı Müslümanlar arasında yayılmasında rol oynamıştır. İran devletinin avantaj sağlamak için geleneksel okul (Havza) eğitim, sağlık ve mesleki tesisler gibi yapılar kurmuştur. Bu tesisler şimdi İran devletinin Şiilik yayma gündeminde bir aracı görevi görmektedir. Diplomatik misyon da Şiilikle alâkalı programlar düzenlemek için bu yapılarla işbirliği yapmaktadır. Ganalı Sünni Müslüman öğrencilere Sünni Müslümanların yoğun oluğu olan topluluklarda Şii inancını yaymak amacıyla ajanlık teklif edilmekte, onlara maddi destek sağlanmakta ve eğitim verilmektedir. İslam Cumhuriyeti tarafından kurulan İslam Üniversitesi, Şii ideolojisini Şii olmayan Müslüman öğrencilere ve işçilere tanıtan bir platform da sunmaktadır. Gana'da, hem İran Klinik hem de İran devletleri tarafından başlatılan Tarım ve Kırsal Kalkınma, Şiiliğin yayılmasına yardımcı olmaya devam ediyor. Diplomatik misyon, Gana'da Şiiliğin yaygınlaştırdığını reddetse de araştırmalardan elde edilen kanıtlar diplomatik misyonun bu işi yürüttüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Religious ideologies are becoming crucial in today's political dispensation. The Islamic Republic of Iran is central in the discussion of religious ideology in international politics. This is because since 1979 both domestic and foreign policy of the state has been facilitated by the twelver Shia ideology it inherited from the Safavids era. The spread of Shiism became an agenda of diplomatic mission and other diplomatic corps of the Islamic Republic in many parts of the world including Africa. In some parts of Africa like Morocco, Sudan and Comoros the spread of Shiism met with strong resistance which led to closure of some embassies of the Islamic Republic. In Ghana, however, the state among other West African States has become a breeding ground for the spread of Shiism. Since, the establishment of the Iranian embassy and the cultural consulate in 1979, it has embarked on several programs such as the celebration of quds day, revolution day as well as mawlids to bring the attention of the Ghanaian Muslims to Shiism. Both the embassy and the cultural consulate have played several roles in the spread of Shiism among Ghanaian Muslims. The diplomatic mission collaborates with several structures in organizing programs of Shiism relevance. Chief among these institutions where Shiism is spread is the Ahlul Bayt Teacher Training Centre (ATTC). Ghanaian Sunni Muslims students are recruited, sponsored and trained to serve as agents of Shiism proselytization in dominant Sunni Muslim communities. The Islamic University established by the Islamic Republic also provides a platform for familiarizing the Shia ideology to non-Shiite Muslims students and workers. Both the Iranian Clinic and the Agriculture and Rural Development initiated by the Iranian state continue to aid in spreading Shiism in Ghana. The diplomatic mission continue to deny spreading Shiism in Ghana but evidence gathered from research reveals that it is involved in the act.