Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ışığında sanatsal ifade özgürlüğü
Freedom of artistic expression from the perspective of European Court of Human Rights' case law
  1. Tez No: 475512
  2. Yazar: ATAGÜN MERT KEJANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sanatsal ifade özgürlüğü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında ifade özgürlüğünü koruyan 10. madde kapsamında korunan bir özgürlüktür. Bu durum bu özgürlüğe özel olarak adanmış çalışmaların sayısını azaltmasına neden olmaktadır. Ayrıca özgürlüğün sınırlarını kesin olarak belirlemek zordur; çünkü sanatın tanımı üzerinde uzlaşma yoktur. Bu doğrultuda, Mahkemenin geliştirdiği korumanın sanat için yeterince koruyucu bir alan sağlayıp sağlamadığını göstermek için, sanatın ne olduğu ve nitelikleri tartışılacaktır. Bununla birlikte bu özgürlüğün kapsamı açıklanacak, bu kapsamın nasıl sınırlandığı ve AİHM'in yaklaşımının sanatın gereklerine uygun olup olmadığı ise AİHM içtihadındaki takdir marjı doktrini ışığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Freedom of artistic expression is protected under Article 10 of European Convention on Human Rights according to the European Court of Human Rights' case law. This is one of the main reasons why there are very few studies on this issue. Besides, it is difficult to determine the contours of this freedom as there is no consensus on art's definition. In this vein, several definitions proposed to define what art is, and reasons for legally protecting art will be analyzed in order to establish whether the Court's approach is compatible with the qualities of art. Moreover, scope of this right, restrictions imposed to this freedom and the compatibility of the Court's approach with modus operandi of art will be studied with reference to the Court's margin of appreciation doctrine.