Les changements climatiques: D'un enjeu de developpement à un enjeu de sécurité
İklim değişikliği: Bir kalkınma sorunundan bir güvenlik sorununa
- Tez No: 475513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE SELCAN SERDAROĞLU POLATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliği ve güvenlik arasındaki ilişkiyi çevresel güvenlik kavramına farklı bakış açılarını da inceleyerek araştırmayı ve iklim değişikliğinin dünya siyaseti içerisinde yaşamakta olduğu kalkınma sorunundan güvenlik sorununa dönüşümünü irdelemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, çalışma iklim değişikliğinin farklı iki güvenlik perspektifi tarafından ele alındığını öne sürmektedir; insani güvenlik ve geleneksel güvenlik. Çalışmanın temel amacı, önceleri bir insani güvenlik sorunu olarak görülen küresel iklim değişikliğinin, hangi açılardan ve neden geleneksel güvenlik kavramlarıyla ilişkilendirildiğini ve ulusal güvenlik sorunu olarak nitelendirildiğini ortaya çıkarmaktır. Çalışma öncellikle 1990lı yıllardan beri küresel iklim değişikliği rejiminde öne çıkan bakış açısının insani güvenlik olduğunu ve bu doğrultuda sürdürülebilir kalkınmanın iklim değişikliğiyle mücadelede öne çıkan yöntem olduğunu göstermektedir. Buna paralel olarak uluslararası camiada iklim değişikliğinin bir kalkınma sorunu olarak ele alındığını ve temelde uluslararası ekonomik, ticari ve finansal önlemler kullanılarak iklim değişikliğiyle mücadele edilmeye çalışıldığını göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma, geçtiğimiz on yıl içerisinde iklim değişikliğinin etkilerinin giderek geleneksel güvenlik terimleriyle ilişkilendirildiğini meydana çıkarmakta, bu açıdan iklim değişikliğinin ulusal ve uluslararası güvenliğe bir tehdit olarak yeniden ele alınmakta olduğunu öne sürmektedir. Bu bakış açısının hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde güvenlik ile ilişkili aktörlerin ve askeri yapıların dikkatini konuya yönelttiğini belirten çalışma, böylelikle iklim değişikliğinin artık aynı zamanda bir güvenlik sorunu olarak ele alındığını savunmaktadır. Başka bir deyişle, bu çalışma, insani güvenlik ve geleneksel güvenlik bakış açıları tarafından iklim değişikliğinin etkilerinin farklı irdelemesinin, konunun uluslararası siyasette bir kalkınma sorunundan güvenlik sorununa dönüşmesinde etkili olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate climate change – security nexus by reviewing different approaches to environmental security debate and examine the ongoing transformation of climate change from a development issue to a security issue in the world politics. In this sense, study argues that climate change is evaluated by two different security perspectives; human security and traditional security. Main objective of the study is to reveal how and why a global climate change, which used to be evaluated as a threat for human security, is associated with traditional security notions and evaluated as a national security problem. Study discovers that since 1990s human security perspective was prominent within the global climate change regime. Therefore, climate change was mainly framed as a development issue which tackled by economic, financial and commercial measures. While within the last decade impacts of climate change started to be associated with traditional security notions which shifted to focus to national and international security implications of climate change. This perspective enhanced the attention of security and military actors towards climate change and triggered treatment of climate change as a security issue at the same time. So study argues that this distinction between human security and traditional security perspectives in face of impacts of climate change provides a brief explanation for the transformation of the subject from a development issue to a security issue.