La forme symbolique chez Hegel et la question du réseau symbolique
Hegel'de sembolik form ve sembolik ağ sorunu
- Tez No: 475521
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tezin konusu Hegel Estetiği'ndeki tikel sanat formlarından biri olarak Sembolik Formdur. Hegel'e göre, Sembolik Form'da sanat yapıtları için içerik olarak alınan anlamlar, doğal hayatla karışmış birbirinden kopuk soyutlamalar olan genel ve bulanık idelerdir ve onlar bilinç tarafından ideal olarak bir araya getirilemediklerinden, bütünlükten yoksundurlar. Hegel sembolik formu ve bu formda ele aldığı uygarlıkları, sanatın içsel gelişiminin teleolojik yapısına göre konumlandırarak, bu formun temel karakteristiğine göre üretilen sanat eserlerinin anlamı olarak varsaydığı düşüncelerin ve idelerin, soyut, belirlenimsiz ve birliği olmayan bir çeşitlilik oluşturduğunu iddia eder. Hegel'in düşüncesinin tersine,“anlam”,“tanım”,“soyutluk – somutluk”ve“belirlenim – belirlenimsizlik”belirli bir sembolik ağda gönderime sahiptir ve bunların gönderimleri farklı sembolik ağlara göre değişkenlik ve çeşitlilik gösterir. Dolayısıyla, Hegel'in sembolik formda ele aldığı uygarlıklar için, doğal ve tinsel süreçlerdeki çeşitliliğin nedenini ve birliğini açıklamak için sanatsal olarak ürettiği şekiller, soyut ve henüz belirlenmemiş bir nihai anlamın sembolik ifadeleri değildir
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Symbolic Form as one of the particular art forms in Hegelian aesthetics. Senses which are taken as contents for artworks in the symbolic form are general and obscure ideas that are separate abstractions intermingled with natural life; and since they cannot be ideally collected together by consciousness, they are devoid of totality. Hegel, in positioning the symbolic form and the civilizations related to that form in accordance with the teleological structure of the internal development of art, claims that the thoughts and ideas taken as the senses of artworks produced according to the fundamental characteristic of the symbolic form are abstract and indeterminate, and that they constitute a multiplicity without unity by. Against Hegelian thought,“meaning”,“definition”,“abstraction – concreteness”and“determinateness – indeterminateness”have references in a particular network, and these references change and vary according to different symbolic networks. Consequently, the civilizations that Hegel treats in the symbolic form, produce artworks to understand and explain the reason and the unity of the multiplicity in natural and spiritual processes, but they are not the symbolic expressions of an ultimate yet-to-be-determined meaning.